Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Awantura o Basię – opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

Ostatnio komentowane
polecam ;)
Anonim • 2018-12-18 18:43:06
XDXDXDXDXDXDXD ale kłamstfa ja pierdzule XDXDXDDDDXDDDD
ssss • 2018-12-18 13:02:13
Mogę się mylić ale wydaje mnie się że było więcej osób ...?
Anonim • 2018-12-17 20:40:34
3 dodCI 1 to 4 hA ha ja to umiem noby
krawensznik • 2018-12-17 20:33:16
penissssss
adam noakowski • 2018-12-17 19:59:58
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Książka została napisana w 1936, a po raz pierwszy opublikowana w 1937 roku. Cieszyła się ogromną popularnością, na jej postawie nakręcono dwa filmy i serial telewizyjny.

Czas i miejsce akcji

Główna część akcji rozgrywa się w Warszawie, miejscu, gdzie pod okiem Olszowskich dorasta Basia. W drugiej części przenosimy się razem z bohaterką do Francji, Paryża i St. Malo – tam bohaterka opiekuje się ojcem. Czas akcji nie jest jasno sprecyzowany, obejmuje około 10 lat z życia tytułowej bohaterki.

Motywy

Miłość
Basia traci rodziców, ale spotyka ją wiele miłości od obcych ludzi, których urzeka swoim niezwykłym charakterem i ciepłem. Kochają ją jej opiekunowie i wszyscy ludzie, których spotyka, a ona potrafi odwdzięczyć się za ofiarowane dobro. Jest dobrą córką,dzieli się z najbliższymi tym, co ma i ofiarowuje im swoją uwagę.

Samotność
Osierocona Basia była zdana na obcych, których spotykała na swojej drodze. Miała szczęście – dobrzy ludzie brali ją pod swoje skrzydła. Basia raz zostaje nazwana „znajdą”, bardzo ją to dotyka. Kiedy wysłuchuje opowieści swojej opiekunki, nie jest zła, potrafi wyrazić wdzięczność za otrzymane dobro.

Przyjaźń
Basia spotyka się z ogromem dobroci, potrafi ją

Polecamy również:

  • Awantura o Basię – plan wydarzeń

    1. Wypadek2. Podróż do Warszawy3. Opieka Walickiego Więcej »

  • Awantura o Basię – problematyka

    Kornel Makuszyński napisał powieść pełną ciepła, wzruszającą czytelników. Ukazuje, że jeśli ludzie są dobrzy i potrafią kochać, na świecie nie spotka ich krzywda mimo samotności. Więcej »

  • Awantura o Basię – bohaterowie

    Basia - tytułowa bohaterka, zostaje osierocona jako mała dziewczynka. Trafia kolejno do różnych ludzi, dopóki nie dostaje się pod właściwy adres. Jej losy toczą się szczęśliwie, dwoje jej opiekunów zakochuje się w sobie. Basią zauroczy się każdy, kogo tylko spotka na swojej drodze. Nawet po... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =