Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kornel Makuszyński, Panna z mokrą głową – problematyka

Ostatnio komentowane
o
Matylda2 • 2020-01-26 15:25:13
jd
rakol • 2020-01-26 14:13:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pisarz poświęcił swoją książkę przede wszystkim tematyce związanej z rodziną, sile więzów i miłości między bliskimi. Rodzice Irenki są bowiem wzorcowym, kochającym się i wspierającym małżeństwem. Swoją córkę wychowują w duchu uczciwości, sprawiedliwości, jak również pogody ducha i otwartości na świat. Dziewczynka odbiera także pozytywne wzorce traktowania krewnych – rodzice z dużym szacunkiem i życzliwością odnoszą się do mieszkających z nimi ciotek (Amelii i Barbary), których charaktery są wyraziste i niejednokrotnie trudne do zniesienia.

Umieszczając taki model rodziny w obliczu tak poważnych problemów jak sytuacja finansowa lub śmierć ojca, autor utwierdza nas w przekonaniu, że więź rodzinna jest najważniejszą, wręcz ocalającą wartością w życiu. Dla potwierdzenia swojej tezy Makuszyński wykorzystuje także zabieg negacji w osobie ciotki Zofii Opolskiej. Starsza, surowa i zrzędliwa kobieta, która boleśnie doświadczyła śmierci swojego dziecka, dopiero po pojednaniu się z resztą rodziny może odzyskać utracone szczęście i spokój ducha.

Konstruując charakter głównej bohaterki autor udowadnia, jak wiele znaczy odpowiedni sposób patrzenia na życie i podejście do innych, również obcych ludzi. Jak wiele może zdeterminować, a ostatecznie zadecydować o kluczowych i poważnych sprawach – poprawy sytuacji materialnej Borowskich oraz pogodzeniu się z krewną.

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 5 =