Kornel Makuszyński, Panna z mokrą głową – problematyka

Pisarz poświęcił swoją książkę przede wszystkim tematyce związanej z rodziną, sile więzów i miłości między bliskimi. Rodzice Irenki są bowiem wzorcowym, kochającym się i wspierającym małżeństwem. Swoją córkę wychowują w duchu uczciwości, sprawiedliwości, jak również pogody ducha i otwartości na świat. Dziewczynka odbiera także pozytywne wzorce traktowania krewnych – rodzice z dużym szacunkiem i życzliwością odnoszą się do mieszkających z nimi ciotek (Amelii i Barbary), których charaktery są wyraziste i niejednokrotnie trudne do zniesienia.

Umieszczając taki model rodziny w obliczu tak poważnych problemów jak sytuacja finansowa lub śmierć ojca, autor utwierdza nas w przekonaniu, że więź rodzinna jest najważniejszą, wręcz ocalającą wartością w życiu. Dla potwierdzenia swojej tezy Makuszyński wykorzystuje także zabieg negacji w osobie ciotki Zofii Opolskiej. Starsza, surowa i zrzędliwa kobieta, która boleśnie doświadczyła śmierci swojego dziecka, dopiero po pojednaniu się z resztą rodziny może odzyskać utracone szczęście i spokój ducha.

Konstruując charakter głównej bohaterki autor udowadnia, jak wiele znaczy odpowiedni sposób patrzenia na życie i podejście do innych, również obcych ludzi. Jak wiele może zdeterminować, a ostatecznie zadecydować o kluczowych i poważnych sprawach – poprawy sytuacji materialnej Borowskich oraz pogodzeniu się z krewną.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42