Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Szatan z siódmej klasy – opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy) - strona 3

pokoleń przodków Gąsowskich (później okaże się jednak, że malowidła nie były aż tak „wiekowe” jak powszechnie uważano). Gospodarstwo jest zaniedbane, większość budynków chyli się ku ruinie, a płot otaczający dom ma „siedemdziesiąt siedem dziur”. Dworek otoczony jest parkiem, w którym płynie malowniczy strumyk. Adaś docenia piękno miejsca (pomimo jego widocznego ubóstwa), podobnie jak profesor, który ostrzega brata przed bezmyślnością, mogącą doprowadzić do utraty domu przodków.

Przyjaźń

Adaś to postać lubiana i szanowana przez kolegów. Chłopcy darzą go sympatią za spryt i ciągłą chęć pomocy. Dzięki swej przenikliwości Cisowskiemu udaje się rozwiązać dwie afery. Dwaj, ocaleni przez niego koledzy przyrzekają wdzięczność. Bohater nie spodziewa się, że obietnica zostanie dotrzymana jeszcze podczas wakacji. Burski i Szostak ratują uwięzionego chłopca, pomagając mu w ucieczce i doprowadzeniu śledztwa do szczęśliwego finału. Historia tej znajomości ukazuje wartość dobrego uczynku, „powracającego” do tego, który okazał wcześniej serce i wyrozumiałość.

Artysta

Dworek Gąsowskich ma swoją własną historię, związaną z powrotem armii napoleońskiej spod Moskwy. W 1813 roku do domu trafia para wyczerpanych uciekinierów, starszy ma odmrożone nogi. Rodzina bez zastanowienia udziela schronienia rannym, nie wiedząc, że umierający oficer ukryje w gospodarstwie cenny łup wojenny. Śmierć żołnierza zostaje opisana przez ówczesnego rezydenta dworku – księdza Koszyczka. Dzięki tej informacji Adaś trafia na „francuski trop” i rozpoczyna własne, małe śledztwo. Historia to pasja starszego z braci Gąsowskich. Profesor wiernie kibicuje poczynaniom swojego ucznia, pomaga mu w poszukiwaniach, podając przy tym wiele ciekawych informacji dotyczących Napoleona i tragicznego odwrotu jego armii.

Zobacz również

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 4 =
zan11
2017-01-11 18:50:19
Ja ktura strona w tym czas, miejsce akcji.
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11