Charakterystyka profesora Gąsowskiego

Profesor Gąsowski to jeden z bohaterów powieści Kornela Makuszyńskiego, pt. „Szatan z siódmej klasy”. Gąsowski jest starszym nauczycielem historii, który posiada dość ekscentryczne usposobienie i styl ubioru. Profesor cieszy się ogromnym autorytetem wśród swoich uczniów. Ma nieposzlakowaną opinię człowieka uczciwego, sympatycznego i interesującego.

Ekscentryczny nauczyciel

Profesor Gąsowski przejawia niesłychaną oryginalność w swojej metodzie nauczania. Jest nauczycielem z prawdziwą pasji, a nie z konieczności. Potrafi w zaskakujący sposób opowiadać uczniom o swoich ulubionych bohaterach historycznych, zwłaszcza o Napoleonie Bonaparte. Mimo trzydziestoletniej praktyki profesor nie poddaje się więc nudnej rutynie i podchodzi do swojej pracy z wielkim zaangażowaniem. Ujawnia się ono także wówczas, gdy Gąsowski z pasją krytykuje niezbyt cenione przez siebie postaci, jakby mu się zdawało, że może naprawić błędy historii. Jak przystało na prawdziwego naukowca i człowieka idei, profesor ujawnia również niepoprawne roztargnienie, potrafi pomylić nazwiska swoich uczniów i niepoprawnie się zamyślić. Jest więc Gąsowski nauczycielem idealistą. Wierzy w swoją pasję, co nie pozostaje bez oddźwięku wśród jego uczniów.

Wytrawny pedagog

Co więcej, profesor Gąsowski traktuje swoje zajęcie nie tylko jako zawód – nauczanie historii, ale jest przekonany, że nauczanie to również proces wychowawczy. Potrafi być zatem wytrawnym pedagogiem. Cecha ta ujawnia się w szacunku, jakim profesor darzy swoich uczniów. Traktuje ich jako osoby posiadające własną autonomię i nie wykorzystuje swojej nauczycielskiej władzy do niecnych celów. W mistrzowski sposób profesor rozwiązuje konflikt z Cisowskim. Nie tylko nie obraża się na chłopca, ale wyzywa go na myślowy pojedynek, a kiedy spostrzega jego autentyczny talent, potrafi udać się do niego po radę. Nic dziwnego zatem, że wśród uczniów profesor cieszy się bardzo dobrą opinią.

Empatyczny bohater

Bardzo ważną cechą Gąsowskiego jest również jego empatia. Profesor bardzo przejmuje się sytuacją swojego brata i bratanicy. Niejednokrotnie wspiera ich materialnie, choć sam posiada jedynie skromną pensję. Kierując się dobrem swojej rodziny, zasięga też rady Cisowskiego i udziela mu wszelkiej pomocy w prowadzonym śledztwie. Pan Gąsowski to zatem uosobienie przedwojennej kindersztuby – inteligentny, pomocny, szanujący innych, a jednocześnie skromny człowiek.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Adama Cisowskiego

    Adam Cisowski to główny bohater powieści Kornela Makuszyńskiego pt. „Szatan z siódmej klasy”. Jest on niezwykle bystrym, siedemnastoletnim młodzieńcem, który zyskuje w szkole sławę detektywa potrafiącego rozwiązać każdą zagadkę. Można powiedzieć, że bohater stanowi uosobienie... Więcej »

  • Szatan z siódmej klasy - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Wanda, nazywana przez swego stryja „kozą”, to młoda uczennica gimnazjum, zamieszkująca wraz z rodziną dworek w Bejgołach. Wanda przybywa do stryja z prośbą o pomoc i przekonuje Adasia, by odwiedził jej rodzinny dom. Chłopiec zgadza się przekonany nie tyle zagadką, co niezwykłą urodą dziewczyny (fiołkowe... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 3 =
mylona
2023-08-24 12:11:55
świetne
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19