Profesor Gąsowski to jeden z bohaterów powieści Kornela Makuszyńskiego, pt. „Szatan z siódmej klasy”. Gąsowski jest starszym nauczycielem historii, który posiada dość ekscentryczne usposobienie i styl ubioru. Profesor cieszy się ogromnym autorytetem wśród swoich uczniów. Ma nieposzlakowaną opinię człowieka uczciwego, sympatycznego i interesującego.
Ekscentryczny nauczyciel
Profesor Gąsowski przejawia niesłychaną oryginalność w swojej metodzie nauczania. Jest nauczycielem z prawdziwą pasji, a nie z konieczności. Potrafi w zaskakujący sposób opowiadać uczniom o swoich ulubionych bohaterach historycznych, zwłaszcza o Napoleonie Bonaparte. Mimo trzydziestoletniej praktyki profesor nie poddaje się więc nudnej rutynie i podchodzi do swojej pracy z wielkim zaangażowaniem. Ujawnia się ono także wówczas, gdy Gąsowski z pasją krytykuje niezbyt cenione przez siebie postaci, jakby mu się zdawało, że może naprawić błędy historii. Jak przystało na prawdziwego naukowca i człowieka idei, profesor ujawnia również niepoprawne roztargnienie, potrafi pomylić nazwiska swoich uczniów i niepoprawnie się zamyślić. Jest więc Gąsowski nauczycielem idealistą. Wierzy w swoją pasję, co nie pozostaje bez oddźwięku wśród jego uczniów.
Wytrawny pedagog
Co więcej, profesor Gąsowski traktuje swoje zajęcie nie tylko jako zawód – nauczanie historii, ale jest przekonany, że nauczanie to również proces wychowawczy. Potrafi być zatem wytrawnym pedagogiem. Cecha ta ujawnia się w szacunku, jakim profesor darzy swoich uczniów. Traktuje ich jako osoby posiadające własną autonomię i nie wykorzystuje swojej nauczycielskiej władzy do niecnych celów. W mistrzowski sposób profesor rozwiązuje konflikt z Cisowskim. Nie tylko nie obraża się na chłopca, ale wyzywa go na myślowy pojedynek, a kiedy spostrzega jego autentyczny talent, potrafi udać się do niego po radę. Nic dziwnego zatem, że wśród uczniów profesor cieszy się bardzo dobrą opinią.
Empatyczny bohater
Bardzo ważną cechą Gąsowskiego jest również jego empatia. Profesor bardzo przejmuje się sytuacją swojego brata i bratanicy. Niejednokrotnie wspiera ich materialnie, choć sam posiada jedynie skromną pensję. Kierując się dobrem swojej rodziny, zasięga też rady Cisowskiego i udziela mu wszelkiej pomocy w prowadzonym śledztwie. Pan Gąsowski to zatem uosobienie przedwojennej kindersztuby – inteligentny, pomocny, szanujący innych, a jednocześnie skromny człowiek.