Szatan z siódmej klasy - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Wanda Gąsowska

Wanda, nazywana przez swego stryja „kozą”, to młoda uczennica gimnazjum, zamieszkująca wraz z rodziną dworek w Bejgołach. Wanda przybywa do stryja z prośbą o pomoc i przekonuje Adasia, by odwiedził jej rodzinny dom. Chłopiec zgadza się przekonany nie tyle zagadką, co niezwykłą urodą dziewczyny (fiołkowe oczy). Wanda stara się pomóc w rozwiązaniu zagadki, proponuje sprawdzenie dokumentów znajdujących się na strychu. Po ogłuszeniu Adasia przez złodzieja, samodzielnie przynosi rannego do domu. Z biegiem czasu panna Gąsowska zakochuje się w „detektywie” z wzajemnością.

Iwo Gąsowski

Brat Pawła, ojciec Wandy. Właściciel podupadającego majątku. Z zamiłowania matematyk, pracujący całe życie nad opracowaniem jakiejś genialnej, matematycznej teorii.  Pasja Gąsowskiego przesłania mu cały świat. Mężczyzna nie zauważa coraz trudniejszej sytuacji swojej rodziny, ignoruje uwagi brata i lekceważy komornika. Pod wpływem profesora, który ostrzega go przed utratą domu i rodziny, zmienia swoje postępowanie.

Ewa Gąsowska

Matka Wandy. Dobra, serdeczna i gościnna kobieta. Pani Gąsowska jest wiecznie schorowana i przemęczona (do czego przyczynia się między innymi jej mąż – wiecznie zajęty pracą nad swoimi teoriami). Stara się samodzielnie zadbać o los rodziny, ale jej starania okazują się niewystarczające. Docenia pomoc szwagra, który płaci komornikowi za rezygnację z przejęcia domu.

Francuz

Mężczyzna, który odnajduje przypadkiem list chorego de Beriera i postanawia samodzielnie przejąć ukryte w dworku skarby. Początkowo podaje się za pisarza, ale ugoszczony przez Gąsowskich interesuje się jedynie drzwiami dworku. Gdy rodzina odmawia sprzedaży domu, wynajmuje bandę opryszków. Ci, wykrywając możliwość wzbogacenia się, związują swego zleceniodawcę i wrzucają go do lochu. Więzień zostaje uwolniony dzięki interwencji Adasia (krzyki chłopca zwracają uwagę obozujących w pobliżu domku harcerzy). Po rekonwalescencji na plebani księdza Kazuro, Francuz wyjeżdża, zostawiając swemu opiekunowi sowite wynagrodzenie. W rozmowie z Adasiem mężczyzna przyznaje, że żałuje swojej decyzji i rezygnuje z poszukiwań skarbu, który do niego nie należy.

Kamil de Berier

Starszy oficer biorący udział w wyprawie Napoleona na Moskwę. Ucieka podczas powrotu armii (1813) i wraz z młodszym towarzyszem niedoli trafia do majątku w Bejgołach, gdzie otrzymuje pomoc. Rodzina umieszcza żołnierzy w domku ogrodnika. Po śmierci pani domu, oficer zajmuje bawialnię. Przed śmiercią pisze list do brata, w którym zaszyfrowuje wiadomość o łupie wojennym, ukrytym w dworku. List, zabrany przez młodszego towarzysza, trafia po ponad stu latach w ręce anonimowego Francuza, który postanawia odnaleźć skarb.

Staszek Burski

Kolega Adasia ze szkolnej ławy, znany z wyjątkowo niezdarnego pisma. Po zaginięciu pióra Jasińskiego, Cisowski odkrywa winowajcę, zauważając zmianę charakteru pisma kolegi. Po szczerej rozmowie, Adaś zwraca zgubę, nie wydając przy tym Burskiego. Chłopiec przyznaje się do pomyłki i obiecuje Cisowskiemu dozgonną wdzięczność. Okazuje się, że dobry uczynek Adasia zaowocował. To Burski wpada na pomysł przeszukania opuszczonej chatki, dzięki czemu harcerze uwalniają więźniów, być może ratując im przy tym życie.

Szostak

Kolejny bohater, zawdzięczający Adasiowi „ocalenie”. Szóstoklasista zajmuje się księgowością, gdy ginie suma stu złotych, jego koledzy proszą Cisowskiego o pomoc. Adaś uniewinnia Szostaka, odkrywając, że błąd w obliczeniach spowodowała nitka przylepiona do słupka rachunków. Szostak, podobnie jak Burski, wyjeżdża na obóz harcerski i pomaga Adasiowi, gdy ten popada w tarapaty.

Ksiądz Kazuro

Dobroduszna postać, znana ze swej działalności charytatywnej. Ksiądz jest ubogi, ale stara się pomóc każdemu potrzebującemu. Przyjmuje pod swój dach rannego Francuza i wyjaśnia Adasiowi historię zaginięcia drzwi z domku ogrodnika.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Adama Cisowskiego

    Adam Cisowski to główny bohater powieści Kornela Makuszyńskiego pt. „Szatan z siódmej klasy”. Jest on niezwykle bystrym, siedemnastoletnim młodzieńcem, który zyskuje w szkole sławę detektywa potrafiącego rozwiązać każdą zagadkę. Można powiedzieć, że bohater stanowi uosobienie... Więcej »

  • Charakterystyka profesora Gąsowskiego

    Profesor Gąsowski to jeden z bohaterów powieści Kornela Makuszyńskiego, pt. „Szatan z siódmej klasy”. Gąsowski jest starszym nauczycielem historii, który posiada dość ekscentryczne usposobienie i styl ubioru. Profesor cieszy się ogromnym autorytetem wśród swoich... Więcej »

Komentarze (7)
Wynik działania 5 + 1 =
Oliwia
2023-04-01 12:08:57
Cześć wszystkim . Czy ktoś z was czytał lekturę ,,Szatan z siódmej klasy''. Ja w środę miałam kartkówkę z tej lektury.
Gabi
2021-03-26 14:18:54
Ksiądz Kazuro jest postacią epizodyczną.
ania
2021-03-14 17:04:21
dziękuję ratuje mi to życie.
to ja
2019-03-06 18:57:49
Jeju dzięki za nformacje! Jutro mam pracę klasową i nie dała bym sb rady bez tego! :3
Ewa Gąsowska
2017-10-19 18:01:16
Może być xDDD
Iwo Gąsowski
2016-10-27 14:14:17
Nie bo za trudne xD
Wanda
2015-11-05 18:19:57
To jest za łatwe
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19