Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pieśń nad Pieśnami - opracowanie (geneza, motywy, czas i miejsce akcji) - strona 3

miłością prawdziwą, która jest w stanie pokonać każdą przeciwność losu. Nadaje życiu sens i jest jedyną trwałą wartością, która jest silniejsza nawet od śmierci.

Miłość, która łączy kochanków wymaga od nich wielu wyrzeczeń. Oblubieńcy tęsknią czekając spotkania, tęsknią za sobą. Potrzebują bliskości i każda chwila spędzona w odosobnieniu, jest dla nich cierpieniem. Pozostając w rozłączeniu kochankowie wzajemnie wychwalają swoje przymioty.

Miłość kochanków przestawiona jest w wymiarze fizycznym. Z wypowiedzi oblubieńców emanuje erotyzm. Ich słowa przepojone są rosnącym napięciem seksualnym.

Kochankowie dzięki swojemu uczuciu doświadczają wszystkich odcieni miłości. Jest więc niepewność, tęsknota, ból, ale też euforia, zauroczenie i ogromne pokłady pozytywnej energii, jaką daje człowiekowi miłość.

Podsumowaniem niech będą słowa „Pieśni…” , określające potęgę miłości:

(…) bo jak śmierć potężna jest miłość, a zazdrość jej nieprzejednana jak Szeol, żar jej to żar ognia (…) wody wielkie nie zdołają ugasić miłości, nie zatopią jej rzeki (…)

Zobacz również

 • Pieśń nad Pieśniami - plan wydarzeń

   1. Tęsknota zakochanych.2. Oczekiwanie oblubieńca.3. Wołanie kochanki.4. Poszukiwanie wybranka.

  Więcej
 • Pieśń nad Pieśnami - interpretacja

  „Pieśń nad Pieśniami” określana jest również mianem „Pieśni najpiękniejszej”. Należy do literatury mądrościowej, a jej autorstwo przypisywane jest Salomonowi . Liturgia żydowskiego święta Paschy obficie korzysta z tekstów „Pieśni nad Pieśniami”. Mimo kontrowersji, jakie budziła, ksi...

  Więcej
 • Charakterystyka Oblubieńca i Oblubienicy - Pieśń nad Pieśniami

  Oblubienica Młoda dziewczyna o śniadej cerze, którą bracia wysłali do pracy w winnicy. Kocha z wzajemnością pewnego młodzieńca. Jednak nie mogą być teraz razem (być może dlatego, że jej wybranek pasie swoje stado gdzieś daleko). Dziewczyna czeka na niego każdej nocy.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
Nawet 2 !!!!
Amelia Soska • 2020-06-04 11:00:05
Łatwe?
Limo • 2020-06-04 09:34:59
/Fajne\
Zuza • 2020-06-04 05:32:20
Nie polecam 0/10
Ktoś • 2020-06-03 12:15:55
Dzięki pomogło bardzo :)
Luna Smift • 2020-06-02 15:17:28