Mit o Zeusie - opracowanie (interpretacja, motywy, bohaterowie)

Interpretacja

Zeus jest w greckiej mitologii najważniejszym z olimpijskich bogów. Odgrywa on ważną rolę przy formowaniu się świata: pokonuje okrutnego ojca Kronosa, uwalnia swoje rodzeństwo pożarte przez ojca i zwycięża w walce z gigantami oraz z potworem Tyfonem. Nie bez powodów jest on zatem władcą gromu, który pełni funkcję jego stałego atrybutu.

Zeus, jako przywódca bogów, spełnia rolę prawodawczą, a ponadto osądza ludzkie czyny: może wynagradzać i karać. Zsyła np. na ludzkość potop, karze Tantala i Syzyfa. Z drugiej strony wynagradza gościnność i dobroć Filemona i Baucis. Podczas wojny trojańskiej waży losy Achillesa i Hektora, co przesądza o śmierci Trojańczyka.

Zeus często romansuje z ziemskimi kobietami, czego owocem są wielcy bohaterowie, np. Herakles czy król Minos. Powinowactwo z największym z bogów miało zatem tłumaczyć nadludzkie zdolności herosów, a niektóre rody arystokratyczne wywodziły nawet swoją genealogię od Jowisza, chcąc sobie dodać splendoru.

Mit Zeusa jest szczególnie związany z mitem początku Europy. Szczególne znaczenie mają tu powiązania boga z Kretą. Bóg wychowuje się na Krecie, a kiedy porywa Europę, na Krecie dokonuje jej symbolicznego zapłodnienia. Rzeczywiście Kreta jest najstarszą kolebką europejskiej cywilizacji, a jej wspaniała kultura poprzedzała cywilizację mykeńską i ściśle grecką. Zeus jest również postrzegany przez starożytnych jako opiekun pracy i bóstwo narodowe, będące swoistym symbolem Grecji, czego dowidzi jeden z przydomków boga – Hellenios.

Motywy

Najważniejsze motywy pojawiające się w mitach związanych z Zeusem to: wina i kara, potop, nagroda za dobre postępowanie, gościnność, miłość, boska metamorfoza (postać człowieka, byka, deszczu).

Bohaterowie

Zeus – najważniejszy z bogów, sprawiedliwy sędzia, bóg gromu, patron gościnności, pracy i całej Hellady.

Filemon i Baucis – para staruszków, którzy jako jedyni mieszkańcy miasta odwiedzonego przez Zeusa i Hermesa udzielili bogom gościny. W nagrodę tylko oni zostali uratowani od zagłady. Pod koniec życia zamienili się w drzewa zrośnięte pniami.

Europa – córka króla Agenora, Zeus uwiódł ją pod postacią byka i porwał na Kretę, gdzie urodziła mu dwóch synów: Minosa i Radamantysa.

Polecamy również:

  • Mit o Zeusie - plan wydarzeń

    1. Dzieciństwo Dzeusa na Krecie a) Opieka kozy Amalteib) Powstanie rogu obfitości2. Sprowokowanie wymiotów Kronosa przez Reję i uwolnienie pięciu bogów: Hadesa, Posejdona, Hery, Demeter i Hestii3. Sporządzenie przez Zeusa tarczy egidy ze skóry kozy Amaltei4.  Wojna bogów w Tesalii... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 2 =
Jukamuzyka
2017-05-12 18:28:58
Więcej
Ostatnio komentowane
Śkad wziął się taki wynik?
• 2022-12-05 21:24:47
Ok
• 2022-12-05 13:53:43
ok
• 2022-12-02 16:29:38
dzięki
• 2022-11-28 16:21:19
ok
• 2022-11-25 15:27:39