Ogniem i mieczem - streszczenie - strona 5

jak się okazało, wkupił się w łaski Bohuna i miał wiele ciekawych informacji na jego temat. Wkrótce główny bohater wykonał swoją misję i dotarł pod Zbaraż. Pragnąć wreszcie spotkać się z Heleną, poprosił Wiśniowieckiego o 2 miesiące urlopu, by mógł ją odnaleźć i wziąć z nią ślub. Książę przystał na jego prośbę. Skrzetuski miał już wyjeżdżać, gdy pod Zbaraż dotarła wieść o zdobyciu Baru przez Kozaków.

Tom II

Noc. Do Czortowego Jaru zmierzają tajemniczy jeźdźcy. Jeden z nich wzywa Horpynę – odrzucającą wiedźmę. To właśnie w jej chacie Bohun ukrył Helenę, która w Barze zdobyła się na odwagę, by pchnąć go nożem. Kiedy niewiasta odzyskała siły, oświadczyła Kozakowi, że nigdy go nie pokocha. Wściekły mężczyzna poprzysiągł, że zgładzi Skrzetuskiego, a opuszczając Czortowy Jar, zwrócił się do Horpyny, by należycie pilnowała jego ukochanej.

Na wieść o zdobyciu Baru Skrzetuski wpadł w rozpacz. Wciąż pozostawał pod komendą Wiśniowieckiego, który wysłał go teraz na Jarmolińce. Podczas wyprawy nieco podpity pan Łaszcz zaczął natrząsać się z uczuciowość dowódcy i zapragnął nawet uderzyć go szablą. Mimo jego starań, Skrzetuski bez problemu wytrącił oręż z ręki mężczyzny. Rozwścieczony tym upokorzeniem, chciał Łaszcz, by główny bohater został ukarany przez Wiśniowieckiego. Ten wysłuchawszy świadków, awansował Skrzetuskiego do rangi porucznika, a Łaszczowi nakazał opuścić chorągiew.

Podjazd Skrzetuskiego osiągał spore sukcesy. Główny bohater postanowił podzielić oddziały, powierzając dowództwo nad jednym z nich Zagłobie. Przebiegły szlachcic przechytrzył tym razem sam siebie – najpierw omal nie wyrżnął orszaku weselnego, później zaś, zamroczony szlachetnym trunkiem (wraz z chorągwią), zapadł w sen, z którego wyrwał go Bohun. Kozak związał towarzysza Skrzetuskiego, krępując go za pomocą jego własnej szabli. Szlachcicowi udało się jednak zbiec, ale był pewien, że wkrótce czeka go śmierć. Wdrapał się więc na strych i dzielnie bronił przed kolejnymi atakami. Gdyby nie niespodziewany przyjazd oddziałów Wołodyjowskiego, Zagłoba z pewnością  by poległ.

Zagłobie udało się podsłuchać, że Helenę ukryto gdzieś w okolicach Jampola. Bohaterowie mieli już wyruszyć na jej poszukiwanie, ale przyszła wiadomość o haniebnej klęsce polskiego rycerstwa pod Piławcami oraz odebraniu dowództwa Wiśniowieckiemu. Uciekające spod Piławców oddziały schroniły się we Lwowie. Tam odbyła się na narada – postanowiono oddać buławę Wiśniowieckiemu, ponieważ tylko on mógł skutecznie stawiać opór Chmielnickiemu.

Wkrótce Jeremi Wiśniowiecki wyruszył do Warszawy na elekcję, by poprzeć na niej młodszego brata Jana Kazimierza – królewicza Karola. W drodze spotkał żonę reazem z orszakiem, w którym znajdował się Charłamp, zakochany w Anusi Borzobohatej, jednej z dwórek Gryzeldy. Mężczyzna stwierdził, iż Wołodyjowski próbuje odebrać mu odebrać i postanowił wyzwać go na pojedynek mający odbyć się, gdy żołnierz będzie dysponował czasem.

Zagłoba i Wołodyjowski udali się do karczmy. Ich oczom ukazał się Bohun. Przybył on w roli posła hetmana Chmielnickiego do Jana Kazimierza. Szybko doszło do pojedynku między mężczyznami, który wygrał przyjaciel Skrzetuskiego. Zgodnie z umową, Kozak podał mu przybliżoną lokalizację miejsca, gdzie znajdowała się Helena. Chociaż został pozostawiony ranny na polu, nie umarł. Zagłoba zaś pogodził Charłampa z Wołodyjowskim.

Wszyscy byli jednak przekonani o śmierci Bohuna, a Wołodyjowski za zgładzenie go otrzymał nagrodę od Wiśniowieckiego – cenny pierścień oraz możliwość udania się do Zamościa, gdzie przebywał Skrzetuski, by powiadomić przyjaciela o sytuacji Heleny. Zagłoba

Polecamy również:

  • Ogniem i mieczem - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

    Historia była dla Henryka Sienkiewicza tematem niezwykle zajmującym. Z zamiłowaniem czytał kolejne opracowania, diariusze i wspomnienia dowódców oraz dzieła historyczne powstające w poprzedni epokach. Największy bodaj wpływ miała na niego twórczość Ludwika Kubali – wybitnego polskiego... Więcej »

  • Ogniem i mieczem - bohaterowie

    Głównym bohaterem „Ogniem i mieczem” jest Jan Skrzetuski – namiestnik, awansowany później na porucznika, chorągwi pancernej J.O. Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. To wysoki, szczupły i bardzo przystojny mężczyzna, który imponuje wielką siłą. Jest postacią odważną i niezwykle... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ok
• 2024-02-26 07:33:18
ok
• 2024-02-25 18:12:20
Smog to taki cichy zabójca, którego niekiedy nie widzimy, a negatywnie oddziałuje na na...
• 2024-02-25 18:02:05
.
• 2024-02-24 12:28:53
Dziękuję za szczegółowy wykaz wraz z opisem.
• 2024-02-23 13:00:06