Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zofia Nałkowska Medaliony - streszczenie - strona 3

Ostatnio komentowane
dzięki
Sasha • 2019-11-12 21:20:42
2+2*2-8+12-195883+20984023495+26x-16x+1902349x=?x
jprdl • 2019-11-12 17:21:46
Dzięki haha
roxiii • 2019-11-12 16:35:43
aha ok nie o to mi chodziło w wyszukiwarce XDDD
kreatywna nazwa • 2019-11-12 14:39:41
ok
m • 2019-11-12 13:59:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

sobą przepisu, według którego robiono mydło. Wisiał on na ścianie. Oprócz niego na ścianie wisiała także notatka Bergena, jak oczyszczać kości. Czynność ta jednak nie powiodła się i kości się zniszczyły. Nie dało się z nich robić kościotrupów.

Początkowo trupy przywożono z zakładu psychiatrycznego, lecz było ich zbyt mało. Spanner prosił więc burmistrzów, by zamiast chować zmarłych przekazywać ich do Instytutu.  Do Instytutu trafiały głównie ciała Polaków, lecz zdarzały się też ciała niemieckich wojskowych, skazanych na śmierć i ściętych w więzieniu na uroczystości z okazji przywiezienia nowej gilotyny. Raz trafiło się też ciało z rosyjsko brzmiącymi nazwiskiem.

Ciał z więzienia było pod dostatkiem, jednak Spanner potrzebował ciał z głowami. Takich dostarczał głównie szpital psychiatryczny. Spanner przechowywał zawsze ciała na zapas. Jeśli któregoś nie dało się zmieścić w kotle, to przecinano je na pół. Z jednego ciała uzyskiwano pięć kilogramów tłuszczu, który przerabiano na mydło. Jego produkcja była tajemnicą, lecz niektórzy studenci zaczęli domyślać się wszystkiego. Gdy Niemcy zaczęli wycofywać się do Rzeszy, tłuszczu było mniej. Gotowe i pokrojone na kawałki mydło Spanner zamykał

Polecamy również:

 • Medaliony - plan wydarzeń

  Profesor Spanner - 1. Komisja ogląda Instytut Anatomiczny i palarnię, gdzie wytwarzano z ludzi mydło 2. Preparator zwłok podaje w zeznaniach szczegóły procederu 3. Gdańszczanin zdaje się być nieświadomy przestępstwa Więcej »

 • Medaliony - geneza

  „Medaliony” ukazują przeżycia Nałkowskiej, która przetrwała okupację, jej lata spędziła w Warszawie. Po wojnie pisarka brała udział w pracach Komisji do Badania Zbrodni Hitlerowskiej w Polsce. Więcej »

 • Medaliony - opracowanie (problematyka, czas i miejsce akcji, motywy)

  Opowiadania Zofii Nałkowskiej dotykają przede wszystkim problematyki moralnej. Ukazują amoralność hitlerowskich zbrodniarzy, patologiczny sposób ich myślenia oraz działań. Niezwykle wymowne jest w tym kontekście motto tomu: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Czytelnik otrzymuje skondensowany i... Więcej »

 • Medaliony - bohaterowie

  Profesor Spanner – tytułowy bohater pierwszego opowiadania, postać tajemnicza, znana czytelnikowi tylko z relacji jego współpracowników. Od 1943 r. zajmował się produkowaniem mydła z ludzkiego tłuszczu, o czym zabraniał mówić swoim podwładny. Był lekarzem patologiem, postacią cieszącą się... Więcej »

 • Medaliony - znaczenie tytułu

  „Medaliony” Zofii Nałkowskiej stanowią swoisty pomnik dla ofiar niemieckich obozów zagłady w Polsce. Są wyrazem pamięci oraz przestrogą. Swoim cyklem opowiadań autorka złożyła hołd wszystkim pomordowanym oraz byłym więźniom. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =