Kandyd, czyli Optymizm - streszczenie - strona 3

udać się do Wenecji i tam czekać na sługę i ukochaną. Nieuczciwy przewoźnik okrada jednak Kandyda i ten w towarzystwie Marcina płynie do Francji.

Tam Kandyd zyskuje wielu przyjaciół, którzy wykorzystują go, bo ma pieniądze. W końcu opuszcza Francję i udaje się do Anglii, jednak nie schodzi nawet na pokład, gdyż widzi na lądzie egzekucję. Płaci więc przewoźnikowi i karze się zawieść do Wenecji, gdzie czeka na swoją ukochaną.

W Wenecji spotyka Pakitę, dawną służącą baronowej Thunder-ten-tronckh. Daje jej, jak również towarzyszącemu jej mnichowi, pieniądze. Po pewnym czasie w gospodzie, w której Kandyd je kolację, pojawia się Kakambo. Informuje, że Kunegunda jest w Konstantynopolu. Niestety, zarówno Kakambo, jak i Kunegunda są teraz niewolnikami.

Właściciel Kakambo zgadza się, by Kandyd i Marcin popłynęli jego statkiem do Konstantynopola. Kandyd wykupuje Kakambo. Na galerze spotyka Panglossa i brata Kunegundy. Obaj nie zginęli i dostali się na galery za nieprzestrzeganie prawa. Kandyd wykupuje ich oboje. Kiedy Kandyd odnajduje wreszcie Kunegundę, okazuje się, że ta utraciła swą dawną urodę. Kandyd wykupuje ją wraz z jej służącą. Nabywa też mały folwark, gdzie wszyscy zamieszkują, jednak

Polecamy również:

 • Kandyd - plan wydarzeń

  1. Kandyd mieszka na zamku barona2. Kandyd wdaje się w romans z córką barona3. Kandyd zostaje wypędzony z zamku4. Kandyd spotyka rekrutów pruskich5. Kandyd zostaje wcielony do armii króla Bułgarów Więcej »

 • Kandyd - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Pełny tytuł tej powiastki filozoficznej brzmi „Kandyd czyli optymizm – dzieło przełożone z niemieckiego rękopisu doktora Ralfa z przyczynkami znalezionymi w kieszeni tegoż doktora zmarłego w Minden roku pańskiego 1759. Wolter, pisząc „Kandyda”, miał już ugruntowaną pozycję. Krytykując pod... Więcej »

 • Kandyd - interpretacja

  „Kandyd” jest powiastką filozoficzną. Twórcą tego gatunku jest Voltaire. Ten rodzaj twórczości dawał możliwość pośredniej krytyki. Treść powiastki była zwrócona przeciw przesądom i zabobonom. Więcej »

 • Kandyd - bohaterowie

  Kandyd (z fr. „naiwny”) jest bardzo miłym, prostodusznym i naiwnym chłopcem. Ma bardzo łagodny charakter. Mieszka w Westfalii na zamku barona Thunder-ten-tronckh. Prawdopodobnie jest synem siostry owego barona i pewnego szlachcica z sąsiedztwa, który jednak nie ma odpowiednio wysokiego... Więcej »

 • Kandyd jako powiastka filozoficzna

  Powiastka filozoficzna powstała we Francji w XVIII wieku za sprawą twórczości Woltera. Sensacyjna fabuła i fantastyczne wątki stanowiły kamuflaż dla krytyki francuskiego absolutyzmu, zabobonów religijnych i instytucji Kościoła. Otwarta krytyka groziła każdemu autorowi poważnymi konsekwencjami, dlatego... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
@12345 - dziękujemy za zauważenie błędu, został już poprawiony. Pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-10-15 09:57:56