Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Stworzenie świata i człowieka - interpretacja

Opis kosmogonii biblijnej

Biblia przedstawia dwa opisy stworzenia świata i człowieka. Oba zostały umiejscowione w „Księdze Genesis”, której sama nazwa oznacza początek, źródło. Pierwsza z biblijnych kosmogonii pokazuje stworzenie świata jako proces etapowy, którego Bóg dokonał w ciągu siedmiu dni. Opis rozpoczyna się zdaniem „Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię”, a następnie pojawiają się kolejne obrazy elementów rzeczywistości powoływanych do istnienia. Następstwo owych etapów nie jest przypadkowe. Pierwszy etap kosmogonii sprowadza się do oddzielenia światła od ciemności, czyli ustanowieniu określonego porządku. Potem Bóg stwarza niebo i ocean. Następnie pojawia się ląd i flora. W dalszej kolejności powstają ciała niebieskie (słońce, księżyc i gwiazdy). Następnym etapem jest stworzenie zwierząt. Ostatnim zaś ogniwem kosmogonii okazuje się człowiek.

Interpretacja aktu stworzenia

Ten biblijny opis nasuwa kilka podstawowych wniosków. Po pierwsze, sześciodniowy akt powoływania świata do istnienia, jest uzasadnieniem religijnego porządku żydowskiego, w którym siódmy dzień tygodnia (sobota), dzień kiedy Pan odpoczął, jest dniem świątecznym.  Po drugie, świat w interpretacji biblijnej

Zobacz również

 • Pieśń nad Pieśniami - streszczenie

  Tytuł I Prolog 1 1, 1-4 - Zakochana młoda dziewczyna wychwala zalety swojego kochanka i jego miłości. Jest spragniona jego pocałunków i zapachu. Rozkoszuje się dźwiękiem jego imienia. Chce zakosztować z nim miłości w jego komnatach.

  Więcej
 • Wygnanie z raju - streszczenie

  Wygnanie z Raju zostało opisane w Księdze Rodzaju. Bóg zakazał Adamowi i Ewie spożywać owoców z drzewa, które znajdowało się pośrodku Edenu – „drzewa wiadomości dobrego i złego”. Jednak wąż skusił kobietę, aby skosztowała jabłka, mówiąc, że kiedy to zrobi, ona i jej mąż staną się r...

  Więcej
 • Kain i Abel - streszczenie

  Biblijna historia o Kainie i Ablu pochodzi z Księgi Rodzaju. Obaj bracia byli synami Adama i Ewy. Kain, starszy z rodzeństwa, zajmował się uprawą roli. Abel z kolei był pasterzem owiec. Obaj bracia składali Bogu ofiary, każdy z tego, co udało mu się zgromadzić. Ofiara Abla, jako bardziej okazała, spodobała się Bogu, natomiast ofiara K...

  Więcej
 • Wieża Babel - streszczenie

  Opowieść o wieży Babel wywodzi się z Księgi Rodzaju. Według biblijnej legendy wszyscy ludzie u zarania dziejów posługiwali się jednym, wspólnym językiem. Ludzie zbuntowali się przeciwko Bogu.

  Więcej
 • Potop biblijny - streszczenie

  Ludzie żyli w grzechu i odwrócili się od Boga. On postanowił zesłać na nich wielką powódź. Ostrzegł przed tym jedynie Noego i jego rodzinę. Noe zbudował ogromną  łódź - arkę, na którą zabrał swoich bliskich i po parze z każdego gatunku żywych stworzeń.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 4 =
Marysia
2016-11-03 18:00:35
Dziękuję bardzo pomógł mi ten tekst☺.
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28