Harpagon - śmieszy, przeraża czy budzi politowanie? - strona 2

i rozpaczy, kiedy Kleant ofiarowuje Mariannie jego diamentowy pierścień. Z relacji Jakuba dowiadujemy się również, że skąpstwo Harpagona stało się przedmiotem rozrywki i polem do prześcigania się w dowcipach dla całego sąsiedztwa, i my – jako czytelnicy – śmiejemy się więc z doprowadzonej nieraz do absurdu dbałości o dobra materialne.

W niektórych momentach mania Harpagona staje się jednak równie przerażająca, co śmieszna – zwłaszcza dosyć emocjonalna przemowa wspomnianego już Jakuba dowodzi, iż to, co bawi ludzi postronnych, na życie domowników wpływa w najzupełniej realny, bardzo przykry sposób. Służący przytacza przykład koni, które przymierają głodem w stajni ogołoconej nawet z siana, wedle właściciela bowiem zbyt mało robią na to, by regularnie otrzymywać pożywienie. Przerażającym jest również pomysł zmuszania własnych dzieci do unieszczęśliwiających je małżeństw z tego tylko względu, iż w swym aspekcie finansowym wydają się Harpagonowi korzystne.

Ostatecznie czytelnik może jednak znaleźć dla starzejącego się skąpca także i trochę litości – wzbudza ją już sama rozpacz Harpagona w momencie zauważenia braku szkatułki, jak i radość w momencie jej odzyskania, gdy bowiem cała reszta

Polecamy również:

 • Skąpiec - plan wydarzeń

  1. Potajemny kontrakt małżeński Elizy i Walerego.2. Kleant wyjawia siostrze swą miłość do Marianny.3. Pojawienie się Harpagona i – pośrednie – jego szkatułki.4. Harpagon objawia dzieciom poczynione przez siebie plany małżeńskie. Więcej »

 • Skąpiec - geneza komedii

  „Skąpiec” stanowił w życiu Moliera pewnego rodzaju wytchnienie po burzach roztaczanych wokół jego osoby od początku lat 60-tych z powodu ukazywania się kolejnych, śmiałych obyczajowo komedii: „Szkoły żon” (1662), „Świętoszka” (1664), i „Mizantropa”(1666).... Więcej »

 • Skąpiec - czas i miejsce akcji

  Miejsce akcji zostało jasno wskazane jako dom Harpagona w Paryżu, jego czas możemy zaś określić jako jeden dzień drugiej połowy XVII wieku – czasów współczesnych powstawaniu komedii – choć właściwie w żadnym punkcie sztuki nie został on sprecyzowany. Więcej »

 • Skąpiec - interpretacja

  Podobnie jak reszta dojrzałych komedii Moliera, tak i „Skąpiec” służyć miał napiętnowaniu poważnego problemu, który trawił społeczeństwo XVII wiecznej Francji, ale i dziś, przeszło trzysta lat po premierze komedii, opisane tutaj skąpstwo jawi się jako zagadnienie równie aktualne i palące.... Więcej »

 • Skąpiec - bohaterowie
Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39