„Skąpiec” stanowił w życiu Moliera pewnego rodzaju wytchnienie po burzach roztaczanych wokół jego osoby od początku lat 60-tych z powodu ukazywania się kolejnych, śmiałych obyczajowo komedii: „Szkoły żon” (1662), „Świętoszka” (1664), i „Mizantropa”(1666). Artysta musiał poczuć się zmęczonym nieustannymi bataliami o ich egzystencję sceniczną, jakie prowadził z niezwykle wpływowymi członkami tzw. Towarzystwa Kabały, toteż pod koniec dziesięciolecia zajął się tematem drażliwym, ale mniej kontrowersyjnym dla jego adwersarzy, czerpiąc inspirację z komedii antycznej.
Pod koniec burzliwego dziesięciolecia Molier zajął się więc dwoma utworami Plauta, które przerobił i odświeżył na potrzeby współczesnego sobie widza. Jednym z nich była komedia „Aulularia” („Skarb”) opowiadająca historię odnalezienia wypełnionej skarbem szkatułki, która wpędza swego odkrywcę – Eukaliona – w paranoiczny strach przed wykradzeniem pieniędzy, przesłaniający mu rzeczywistość na tyle, iż starzec nie zauważa jak jego córce wykradany jest skarb cnoty. Akcja tego utworu urywa się w bardzo symptomatycznym memencie, gdy letarg głównego bohatera przerywają bóle porodowe Faedrii.
Odniesienia „Świętoszka” do tego utworu są aż nazbyt wyraźne, trudno jednak powiedzieć tu o bezpośredniej trawestacji antycznego wzorca, który uległ u Moliera znaczącej modyfikacji. Komedię wystawiono po raz pierwszy 9 września 1668 roku, a postać tytułową – wedle wszelkiego prawdopodobieństwa – zagrał sam Molier.
Skąpiec - geneza komedii
Polecamy również:
-
Skąpiec - plan wydarzeń
1. Potajemny kontrakt małżeński Elizy i Walerego.2. Kleant wyjawia siostrze swą miłość do Marianny.3. Pojawienie się Harpagona i – pośrednie – jego szkatułki.4. Harpagon objawia dzieciom poczynione przez siebie plany małżeńskie. Więcej »
-
Skąpiec - czas i miejsce akcji
Miejsce akcji zostało jasno wskazane jako dom Harpagona w Paryżu, jego czas możemy zaś określić jako jeden dzień drugiej połowy XVII wieku – czasów współczesnych powstawaniu komedii – choć właściwie w żadnym punkcie sztuki nie został on sprecyzowany. Więcej »
-
Skąpiec - interpretacja
Podobnie jak reszta dojrzałych komedii Moliera, tak i „Skąpiec” służyć miał napiętnowaniu poważnego problemu, który trawił społeczeństwo XVII wiecznej Francji, ale i dziś, przeszło trzysta lat po premierze komedii, opisane tutaj skąpstwo jawi się jako zagadnienie równie aktualne i palące.... Więcej »
- Skąpiec - bohaterowie
-
Skąpiec - motywy literackie w komedii
Cała intryga utworu osnuta została na motywie szkatułki, która staje się przedmiotem czułości i najgłębszej troski Harpagona. Jej dopełnienie zdaje się jedynym celem życiowym głównego bohatera, wartym ogromnych wyrzeczeń całej rodziny i poświęcenia jej szczęścia. Więcej »