Harpagon - śmieszy, przeraża czy budzi politowanie?

Jednoznaczne określenie emocji, jakie budzi postać Harpagona, okazuje się zadaniem dosyć trudnym, głównym bohaterem „Skąpca” uczynił bowiem Molier postać bardzo charakterystyczną i niejako „emblematyczną” dla symbolizowanej przez siebie wady, ale jednocześnie kilkuwymiarową w swoim wyrazie. Aby bowiem skąpstwo wyraźniej napiętnować i skuteczniej uleczyć wśród czytelników, personifikującą je postać należało uczynić jednocześnie śmieszną, przerażającą i budzącą politowanie – tak, aby poruszyć w odbiorcach wszelkie możliwe przejawy sprzeciwu.

Najprostszą drogą ku osiągnięciu tego celu było oczywiście uczynienie skąpstwa śmiesznym, niczego bowiem nie pragniemy uniknąć tak dalece, jak śmieszności – czy to przez okazanie się osobą naiwną, czy nader egzaltowaną, czy choćby posiadającą błędne pojęcie o modzie. Stąd też skąpstwo Harpagona przede wszystkim jest komiczne – najbardziej w tych momentach, gdy ulega największemu przerysowaniu. Trudno więc powstrzymać uśmiech obserwując opanowanego manią starca, który przeszukuje po tysiąckroć kieszenie służącego, by upewnić się, czy czegoś nie ukradł, przykazuje służącej, by „nie ścierała mebli za mocno, bo to je niszczy”, czy niemal mdleje z gniewu

Polecamy również:

 • Skąpiec - plan wydarzeń

  1. Potajemny kontrakt małżeński Elizy i Walerego.2. Kleant wyjawia siostrze swą miłość do Marianny.3. Pojawienie się Harpagona i – pośrednie – jego szkatułki.4. Harpagon objawia dzieciom poczynione przez siebie plany małżeńskie. Więcej »

 • Skąpiec - geneza komedii

  „Skąpiec” stanowił w życiu Moliera pewnego rodzaju wytchnienie po burzach roztaczanych wokół jego osoby od początku lat 60-tych z powodu ukazywania się kolejnych, śmiałych obyczajowo komedii: „Szkoły żon” (1662), „Świętoszka” (1664), i „Mizantropa”(1666).... Więcej »

 • Skąpiec - czas i miejsce akcji

  Miejsce akcji zostało jasno wskazane jako dom Harpagona w Paryżu, jego czas możemy zaś określić jako jeden dzień drugiej połowy XVII wieku – czasów współczesnych powstawaniu komedii – choć właściwie w żadnym punkcie sztuki nie został on sprecyzowany. Więcej »

 • Skąpiec - interpretacja

  Podobnie jak reszta dojrzałych komedii Moliera, tak i „Skąpiec” służyć miał napiętnowaniu poważnego problemu, który trawił społeczeństwo XVII wiecznej Francji, ale i dziś, przeszło trzysta lat po premierze komedii, opisane tutaj skąpstwo jawi się jako zagadnienie równie aktualne i palące.... Więcej »

 • Skąpiec - bohaterowie
Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
w
ldwjnd • 2021-07-27 09:06:46
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39