Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka Harpagona

Ostatnio komentowane
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Charakterystyka Harpagona mogłaby zamknąć się w zasadzie w jednym tylko słowie, które całkowicie go określa i determinuje wszelkie jego zachowania – w skąpstwie. Molier zrealizował w tytułowym bohaterze jednej ze swoich najbardziej udanych komedii personifikację wady, która w każdym społeczeństwie budzi identyczną śmieszność, jednako rujnując poprawne stosunki międzyludzkie i tak samo zatruwając rodzinne układy we Francji, jak i w Polsce – z tą samą skutecznością dziś, jak i trzysta lat temu. W „Skąpcu” wziął więc autor na warsztat przywarę uniwersalną, pokazując jej przykre skutki za pośrednictwem bohatera, który realizuje ją całym swym jestestwem.

Najdroższym dla Harpagona „istnieniem” jest szkatułka skrywająca odzyskane pieniądze, które bardziej sobie ceni niż szczęście rodziny, a nawet jej zdrowie i wolność. W momencie jej zniknięcia wpada w rozpacz rodem z antycznej tragedii, poszukując wszędzie w koło winnych swego nieszczęścia i każdego – łącznie z samym sobą – widząc jako złodzieja. Owa szkatułka wyznacza początek i koniec jego pragnień, gdy bowiem znika wszelkie inne sprawy, łącznie z planowanym małżeństwem, schodzą na plan dalszy, gdy zaś odnajduje się – wszelkie wcześniejsze

Polecamy również:

  • Skąpiec - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Ofiarami skąpstwa stają się jego dzieci – Eliza i Kleant – które z jego powodu mają zostać uwikłane w odrażające, ale bardzo intratne małżeństwa; oboje jednak odważnie przeciwstawiają się woli ojca, w iście nowoczesny sposób uznając swoje prawo do szczęścia i wolnego wyboru w kwestii tak... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =