Dobra pani - streszczenie - strona 7

domu i skierowała się w stronę domu pani Eweliny. Ponieważ furtka była otwarta, dziewczynka weszła do ogrodu. Spod ławki wyszedł brudny, przemoknięty i zabiedzony Elf, który nie poznał jej od razu. Dziewczynka wzięła pieska na ręce i zaglądali razem przez okno do salonu przypominając sobie, że i oni kiedyś tam przebywali. Później dziewczynka przysiadła na mokrej ławce i przytulając do siebie zziębniętego Elfa usnęła.

Koło północy do stróża opiekującemu się domem Krzyckiej, podczas jej nieobecności zastukał mularz, który szukał Helki. Stróż potwierdził, iż dziewczynka od czasu do czasu kręci się wokół domu, toteż Jan zaczął rozglądać się po ganku. Wreszcie dostrzegł dziecko śpiące na ławeczce razem z małym Elfem. Mularz wziął na ręce śpiącą Helkę, zrzucając pieska z jej kolan. Zaniósł dziewczynkę do swojego domu, a Elf poczłapał pod ławkę, zwinął się w kłębek i zasnął.

Polecamy również:

 • Dobra pani - plan wydarzeń

  1. Janowa przyprowadza sierotę Helkę do domu pani Eweliny 2. Krzycka oddaje pod opiekę służącej swojego pieska Elfa, ponieważ ten ją znudził 3. Helka pod okiem „Dobrej pani” poznaje język francuski, dobre maniery oraz uczy się dobrego gustu i smaku. Więcej »

 • Dobra pani - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, znaczenie tytułu)

  Nowela została przedrukowana po raz pierwszy w zbiorowej książeczce wydanej na cześć T.T. Jeża pod tytułem „Ognisko”, w roku 1882. Ukazała się także w dwóch zbiorach: najpierw w zbiorze „Panna Antonina” w roku 1888, a później w zbiorze o tytule „Trzy nowele” w roku... Więcej »

 • Dobra pani - bohaterowie

  Ewelina Krzycka - bogata, bezdzietna wdowa uwielbiająca splendor, przepych i dalekie podróże. W swoim życiu kieruje się wyłącznie chwilowymi kaprysami i zachciankami. Egoistka i egocentryczka. Wyrachowana kobieta, która nie liczy się z uczuciami innych. Kolekcjonuje ludzi i zwierzęta tak, jak inni... Więcej »

 • Dobra pani - problematyka

  Orzeszkowa nakreśliła portret kapryśnej i bogatej wdowy, Eweliny Krzyckiej, która w życiu szuka dla siebie kolejnych podniet. Jednak zarówno mężczyźni, zwierzęta, jak i dzieci, szybko ją nudzą i kobieta porzuca je, gdy tylko znajdzie sobie następną „pociechę swojej niedoli”. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
a gdzie jest załadowanie odzieży do pralki XD?
gsp367 • 2021-04-15 20:06:10
Ja nie ogarniam
Twój Stary • 2021-04-15 15:55:35
ll
k,l • 2021-04-15 14:03:02
nope
debil • 2021-04-15 09:58:55