Charakterystyka Sachema - strona 2

Czerwony Sęp (bo tak nazywano Indianina) przedstawiony został jako groźny mściciel, który pragnie wziąć odwet za krzywdy wyrządzone jego plemieniu. Wodzi wzrokiem po zgromadzonych tak, jakby poszukiwał ofiary. Kiedy przerażenie wśród zgromadzonych narasta, pan Dean uspokaja sachema i nakazuje mu rozpocząć występ. Atmosfera wciąż jest napięta, a ludzie obawiają się, że Indianin strąci drągiem żyrandol, co spowodowałoby pożar. Wielkie jest ich zdziwienie, gdy chwilę później widzą Czerwonego Sępa chodzącego między nimi z blaszaną miską i proszącego o datki dla ostatniego z Czarnych Węży.

Narrator nie opisuje wewnętrznych przeżyć bohatera, lecz relacjonuje tylko jego zachowanie (narracja behawioralna). Pokorne prośby o pieniądze, zgoda na wykorzystanie traumy na potrzeby występu nie mogą jednak świadczyć o tym, że żyje w nim pamięć zbrodni, jakiej dopuścili się mieszkańcy Antylopy. W dodatku bohater mówi do nich po niemiecku – w języku przybyszów. Groza, jaką budzi Czerwony Sęp, zostaje wykreowaną wyłącznie na potrzeby spektaklu.

Dopełnieniem charakterystyki bohatera jest scena, gdy siedzi on w piwiarni i zajada knedle, popijając je złocistym trunkiem. Zwyczaje ludzi winnych zgładzenia jego plemienia stały się również jego zwyczajami. Brak mu honoru, charakteryzującego Czarnych Wężów. Przepadła również wola walki. Tkwiąca w nim niegdyś dzikość została zupełnie wyeliminowana. Sachem doskonale odnalazł się w nowej rzeczywistości, a także w świecie cyrku, którego domeną od lat było wystawianie na pokaz rzeczy niesamowitych, dziwnych i śmiesznych.

Polecamy również:

  • Sachem - plan wydarzeń

    1. Wiadomość o przyjeździe cyrku do Antylopy. 2. Historia miasta, które powstało na zgliszczach Chiavatty – osady plemienia Czarnych Wężów: - wymordowanie Indian przez niemieckich osadników, - stopniowy rozwój miasteczka, - odkrycie złóż srebra i przyjazd nowych... Więcej »

  • Sachem - opracowanie

    Henryk Sienkiewicz napisał nowelę zatytułowaną „Sachem” w 1889 r. Wcześniej autor wiele podróżował po Ameryce, a swoje wrażenia opisał w „Listach z podróży do Ameryki” (publikowane były w „Gazecie Polskiej”) oraz krótkich utworach prozatorskich, m.in.... Więcej »

  • Sachem - problematyka

    Zanim w 1889 r. Henryk Sienkiewicz napisał nowelę pt.: „Sachem”, mógł dobrze poznać Amerykę w trakcie swojej podróży. XIX stulecie na tych ziemiach było okresem wzmożonego wypierania rdzennych mieszkańców i przejmowania należących do nich terenów. Już od 1871 r. kongres... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
jsha
lol xd • 2021-09-21 19:01:58
dizeki bardzo, gang sicario$ pozdrawia
sentino • 2021-09-21 18:53:22
extra dziękuje
lol • 2021-09-21 15:40:54
kozacki material
johncena • 2021-09-21 14:35:44
dzięki zrobiliście mi zadanie z polaka
Twoja Stara • 2021-09-20 16:27:02