Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Charakterystyka Karusi - Adam Mickiewicz Romantyczność - strona 2

dziewczyna wykluczona z normalnego funkcjonowania w zbiorowości. Świadczy o tym jej wypowiedź:

Źle mnie w złych ludzi tłumie,
Płaczę, a oni szydzą;
Mówię, nikt nie rozumie;
Widzę, oni nie widzą

Mamy więc tu do czynienia z jednostką pozostającą w konflikcie ze społeczeństwem. Karusia jest pierwszą romantyczną outsiderką, niezrozumianą przez innych i skrajnie samotną.

Pośredniczka między dwoma światami

Karusia to również bohaterka egzystująca na pograniczu dwóch rzeczywistości: materialnej i duchowej. Cechy, które świadczą o jej chorobie psychicznej: histeryczne zachowanie, rozmowa ze zmarłym narzeczonym, brak reakcji na otoczenie zewnętrzne, czynią z niej, według światopoglądu romantycznego, postać wyjątkową. Człowiek obłąkany jest bowiem postrzegany jako swoiste medium, które ma dostęp do świata duchów. Z pewnością Karusia mieści się w tych kategoriach. Jest romantyczną bohaterką, która potrafi zobaczyć więcej niż inni ludzie.

Wnioski

Karusia z ballady „Romantyczność” otwiera poczet romantycznych bohaterów polskiej literatury. Jej obecność w tym ważnym utworze zwiastuje zainteresowanie Mickiewicza kobiecą odwagą, co znajdzie odzwierciedlenie w kreacji postaci Grażyny oraz Emilii Plater („Śmierć pułkownika”). Warto jednak zauważyć, że cechy Karusi takie jak wierność jedynej miłości, alienacja społeczna i szaleństwo sytuują ją obok najważniejszych postaci literackich, bohaterów męskich, jak np. Konrad Wallenrod czy Gustaw-Konrad.

Zobacz również

 • Romantyczność - treść ballady

  Methings I see.... where? — In my Mind’s Eys. Shakespear. Zdaje mi się że widzę.... gdzie? Przed oczyma duszy mojej.Słuchay dzieweczko!— Ona nie słucha —To dzień biały! to miasteczko!Przy tobie nie ma żywego ducha,Co tam wkoło siebie chwytasz?Kogo wołasz, z kim się witasz?— Ona ...

  Więcej
 • Romantyczność - streszczenie

  Po wsi w nocy błąka się szalona dziewczyna, Karusia, której wydaje się, że widzi ducha zmarłego kochanka, Jasia. Rozmawia z nim, opowiada mu o swojej nieustającej miłości i tęsknocie, jednak wraz z nadejściem ranka duch znika.

  Więcej
 • Romantyczność jako ballada programowa - cechy ballady

  Ballada „Romantyczność”, która znalazła się w ważnym zbiorze Adama Mickiewicza pt. „Ballady i romanse”, wydanym w 1822 r., stanowiła odpowiedź poety na zarzuty wysunięte wobec romantyków przez Jana Śniadeckiego. Już sam tytuł tekstu nawiązuje do sporu pomiędzy klasykami i romantykami, któreg...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 3 =
XD
2018-10-18 16:06:25
Czytam na konkurs (:
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11