Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bitwa o Monte Cassino - opracowanie

Ostatnio komentowane
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Podobno Alessandro Volta był bardzo pobożny. Codziennie uczęszczał na Mszę Świętą...
Marcin • 2019-10-16 12:06:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Po wybuchu II wojny światowej Melchior Wańkowicz wyjechał do Rumunii i Izraela, gdzie pracował jako dydaktyk, a w latach 1943 – 1946 był wojennym korespondentem w II Korpusie gen. Władysława Andresa. Kiedy wojska alianckie dotarły pod wzgórze Monte Cassino, Wańkowicz rozpoczął intensywną pracę reportażysty. Walczył o wszystkie istotne informacje z pola walki, nie pozostawał z boku – właściwie doświadczał tego samego co żołnierze na froncie. Był narażony na takie samo niebezpieczeństwo.

Rozmawiał z żołnierzami, chciał zebrać jak najwięcej informacji o ich nastrojach i spojrzeniu na bitwę. Po zwycięstwie pisarz zabrał się do pracy nad wielkim, kilkutomowym dziełem „Bitwa o Monte Cassino” (tworzył w latach 1945-1946).

Interpretacja

Melchior Wańkowicz stworzył reportaż, stanowiący świadectwo odwagi polskich żołnierzy. Jest to jeden z najświetniejszych opisów poświęcenia, honoru i determinacji i dzięki temu książka Wańkowicza na stałe weszła do kanonu polskiego reportażu, wzmacniając i przekazując kolejnym pokoleniem legendę bitwy o Monte Cassino.

Zwycięstwo, w którym duży udział miał 2. Korpus Polski pod wodzą gen. Andersa, stało się powodem do dumy pokolenia wojennego, ale

Polecamy również:

  • Bitwa o Monte Cassino - streszczenie i plan wydarzeń

    W swoim reportażu Melchior Wańkowicz opisuje przebieg Bitwy o Monte Cassino, rozgrywanej w roku 1944. Było to jedno z najbardziej krwawych wydarzeń w historii II wojny światowej. Zwycięski szturm alianci przeprowadzili wiosną 1944 roku – tutaj ważną rolę odegrały również polskie oddziały. Więcej »

  • Bitwa o Monte Cassino - problematyka

    Reportaż Wańkowicza opowiada o wielu porażkach i o równie licznych sukcesach odnoszonych na polu bitwy pod słynnym wzgórzem Monte Cassino (jednego z najsłynniejszych miejsc w historii II wojny światowej). Więcej »

  • Bitwa o Monte Cassino - bohaterowie

    W obrazie stworzonym przez Melchiora Wańkowicza, polscy żołnierze walczą u boku aliantów przeciw Niemcom pod Monte Cassino. Swoją odwagą, ofiarnością i wytrwałością w boju przyczyniają się do porażki nazistów. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =