Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bitwa o Monte Cassino - opracowanie

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Mądre to
Zbyszek • 2019-07-27 08:44:21
Sekta według przeciwników stosowania tego terminu jest elementem pseudonauki, nie uznawa...
uczen Jezusa • 2019-07-30 10:16:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Po wybuchu II wojny światowej Melchior Wańkowicz wyjechał do Rumunii i Izraela, gdzie pracował jako dydaktyk, a w latach 1943 – 1946 był wojennym korespondentem w II Korpusie gen. Władysława Andresa. Kiedy wojska alianckie dotarły pod wzgórze Monte Cassino, Wańkowicz rozpoczął intensywną pracę reportażysty. Walczył o wszystkie istotne informacje z pola walki, nie pozostawał z boku – właściwie doświadczał tego samego co żołnierze na froncie. Był narażony na takie samo niebezpieczeństwo.

Rozmawiał z żołnierzami, chciał zebrać jak najwięcej informacji o ich nastrojach i spojrzeniu na bitwę. Po zwycięstwie pisarz zabrał się do pracy nad wielkim, kilkutomowym dziełem „Bitwa o Monte Cassino” (tworzył w latach 1945-1946).

Interpretacja

Melchior Wańkowicz stworzył reportaż, stanowiący świadectwo odwagi polskich żołnierzy. Jest to jeden z najświetniejszych opisów poświęcenia, honoru i determinacji i dzięki temu książka Wańkowicza na stałe weszła do kanonu polskiego reportażu, wzmacniając i przekazując kolejnym pokoleniem legendę bitwy o Monte Cassino.

Zwycięstwo, w którym duży udział miał 2. Korpus Polski pod wodzą gen. Andersa, stało się powodem do dumy pokolenia wojennego, ale

Polecamy również:

  • Bitwa o Monte Cassino - streszczenie i plan wydarzeń

    W swoim reportażu Melchior Wańkowicz opisuje przebieg Bitwy o Monte Cassino, rozgrywanej w roku 1944. Było to jedno z najbardziej krwawych wydarzeń w historii II wojny światowej. Zwycięski szturm alianci przeprowadzili wiosną 1944 roku – tutaj ważną rolę odegrały również polskie oddziały. Więcej »

  • Bitwa o Monte Cassino - problematyka

    Reportaż Wańkowicza opowiada o wielu porażkach i o równie licznych sukcesach odnoszonych na polu bitwy pod słynnym wzgórzem Monte Cassino (jednego z najsłynniejszych miejsc w historii II wojny światowej). Więcej »

  • Bitwa o Monte Cassino - bohaterowie

    W obrazie stworzonym przez Melchiora Wańkowicza, polscy żołnierze walczą u boku aliantów przeciw Niemcom pod Monte Cassino. Swoją odwagą, ofiarnością i wytrwałością w boju przyczyniają się do porażki nazistów. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');