Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bitwa o Monte Cassino - opracowanie

Geneza

Po wybuchu II wojny światowej Melchior Wańkowicz wyjechał do Rumunii i Izraela, gdzie pracował jako dydaktyk, a w latach 1943 – 1946 był wojennym korespondentem w II Korpusie gen. Władysława Andresa. Kiedy wojska alianckie dotarły pod wzgórze Monte Cassino, Wańkowicz rozpoczął intensywną pracę reportażysty. Walczył o wszystkie istotne informacje z pola walki, nie pozostawał z boku – właściwie doświadczał tego samego co żołnierze na froncie. Był narażony na takie samo niebezpieczeństwo.

Rozmawiał z żołnierzami, chciał zebrać jak najwięcej informacji o ich nastrojach i spojrzeniu na bitwę. Po zwycięstwie pisarz zabrał się do pracy nad wielkim, kilkutomowym dziełem „Bitwa o Monte Cassino” (tworzył w latach 1945-1946).

Interpretacja

Melchior Wańkowicz stworzył reportaż, stanowiący świadectwo odwagi polskich żołnierzy. Jest to jeden z najświetniejszych opisów poświęcenia, honoru i determinacji i dzięki temu książka Wańkowicza na stałe weszła do kanonu polskiego reportażu, wzmacniając i przekazując kolejnym pokoleniem legendę bitwy o Monte Cassino.

Zwycięstwo, w którym duży udział miał 2. Korpus Polski pod wodzą gen. Andersa, stało się powodem do dumy pokolenia wojennego, ale

Zobacz również

 • Bitwa o Monte Cassino - streszczenie i plan wydarzeń

  W swoim reportażu Melchior Wańkowicz opisuje przebieg Bitwy o Monte Cassino, rozgrywanej w roku 1944. Było to jedno z najbardziej krwawych wydarzeń w historii II wojny światowej. Zwycięski szturm alianci przeprowadzili wiosną 1944 roku – tutaj ważną rolę odegrały również polskie oddziały.

  Więcej
 • Bitwa o Monte Cassino - problematyka

  Reportaż Wańkowicza opowiada o wielu porażkach i o równie licznych sukcesach odnoszonych na polu bitwy pod słynnym wzgórzem Monte Cassino (jednego z najsłynniejszych miejsc w historii II wojny światowej).

  Więcej
 • Bitwa o Monte Cassino - bohaterowie

  W obrazie stworzonym przez Melchiora Wańkowicza, polscy żołnierze walczą u boku aliantów przeciw Niemcom pod Monte Cassino. Swoją odwagą, ofiarnością i wytrwałością w boju przyczyniają się do porażki nazistów.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28