Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bitwa o Monte Cassino - bohaterowie

Ostatnio komentowane
Elo mordo
XD • 2019-09-20 06:19:38
zgadzam się Lujiki ehh na tyvh stronach to potrafią bzdury pisać
SUZUKI motorsss • 2019-09-20 16:37:42
/
mari • 2019-09-19 15:47:31
bardzo fajne :)
twoja stara • 2019-09-19 12:32:42
Dawid ogar się do dziewczyny wyskakujesz ?!
AUU GŁOWA W BETONIARCE • 2019-09-20 16:39:11
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W obrazie stworzonym przez Melchiora Wańkowicza, polscy żołnierze walczą u boku aliantów przeciw Niemcom pod Monte Cassino. Swoją odwagą, ofiarnością i wytrwałością w boju przyczyniają się do porażki nazistów.

Narratorem reportażu jest sam autor, Wańkowicz, który pełniąc rolę korespondenta wojennego i kronikarza oddziału generała Władysława Andersa pracuje bezpośrednio na froncie, wśród żołnierzy, dokumentując ich emocje, uczucia, wyzwania. Co więcej, nie był pisarz jedynie biernym obserwatorem zdarzeń pod Monte Cassino – zwracają uwagę precyzyjne opisy topograficzne, znajomość terminologii wojskowej, znajomość planów strategicznych dowództwa oddziału.

Bohaterami Monte Cassino byli w pierwszej kolejności prości żołnierze, pochodzący z różnych stanów społecznych i w różnym wieku. Równie wiele stron swojego reportażu poświęcił Wańkowicz służbom medycznym, które dbały o życie młodych wojowników. Okazuje się zatem, że to właśnie ludzie, jako jednostki z indywidualnymi historiami stanowią najważniejszą część tekstu Melchiora Wańkowicza.

Polecamy również:

  • Bitwa o Monte Cassino - streszczenie i plan wydarzeń

    W swoim reportażu Melchior Wańkowicz opisuje przebieg Bitwy o Monte Cassino, rozgrywanej w roku 1944. Było to jedno z najbardziej krwawych wydarzeń w historii II wojny światowej. Zwycięski szturm alianci przeprowadzili wiosną 1944 roku – tutaj ważną rolę odegrały również polskie oddziały. Więcej »

  • Bitwa o Monte Cassino - opracowanie

    Po wybuchu II wojny światowej Melchior Wańkowicz wyjechał do Rumunii i Izraela, gdzie pracował jako dydaktycznie, a w latach 1943 – 1946 był wojennym korespondentem w II Korpusie gen. Władysława Andresa. Kiedy wojska alianckie dotarły pod wzgórze Monte Cassino, Wańkowicz rozpoczął intensywną pracę... Więcej »

  • Bitwa o Monte Cassino - problematyka

    Reportaż Wańkowicza opowiada o wielu porażkach i o równie licznych sukcesach odnoszonych na polu bitwy pod słynnym wzgórzem Monte Cassino (jednego z najsłynniejszych miejsc w historii II wojny światowej). Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =