Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bitwa o Monte Cassino - problematyka

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Reportaż Wańkowicza opowiada o wielu porażkach i o równie licznych sukcesach odnoszonych na polu bitwy pod słynnym wzgórzem Monte Cassino (jednego z najsłynniejszych miejsc w historii II wojny światowej).

Pod Monte Cassino giną ludzie z różnych grup wiekowych i społecznych – uczniowie, maturzyści, robotnicy, gospodarze wiejscy, byli jeńcy sowieccy. Wszyscy oni wykazują ogromną odwagę i chęć walki o honor oraz gotowość oddania życia za ojczyznę. Równie dzielni są pracownicy służb medycznych, dbających o zdrowie i kondycję żołnierzy. Każdej z tych osób autor poświęca swoją uwagę i czas. Jest to wspaniałe świadectwo oddania idei walki o niepodległość, zwłaszcza, że krwawa historia Monte Cassino jest wciąż mało znana i rozpoznawalna w porównaniu np. z Powstaniem Warszawskim czy Kampanią Wrześniową.

„Bitwę o Monte Cassino” uważa się za pomnik wystawiony przez Wańkowicza armii generała Andersa.

Wnikliwie obserwowany i spisany przez autora przebieg zaciętych walk, wzbudza u czytelnika podziw i szacunek dla żołnierskiej ofiarności oraz wytrzymałości i cierpliwości w swoich działaniach.

Opisani żołnierze cierpią z powodu bolesnych ran, niedostatku jedzenia i podstawowej higieny. Patrzą na brutalną smierć swoich kolegów. Walczą z ludźmi, z którymi w innej sytuacji łączyłaby ich przyjaźń.

Polecamy również:

  • Bitwa o Monte Cassino - streszczenie i plan wydarzeń

    W swoim reportażu Melchior Wańkowicz opisuje przebieg Bitwy o Monte Cassino, rozgrywanej w roku 1944. Było to jedno z najbardziej krwawych wydarzeń w historii II wojny światowej. Zwycięski szturm alianci przeprowadzili wiosną 1944 roku – tutaj ważną rolę odegrały również polskie oddziały. Więcej »

  • Bitwa o Monte Cassino - opracowanie

    Po wybuchu II wojny światowej Melchior Wańkowicz wyjechał do Rumunii i Izraela, gdzie pracował jako dydaktycznie, a w latach 1943 – 1946 był wojennym korespondentem w II Korpusie gen. Władysława Andresa. Kiedy wojska alianckie dotarły pod wzgórze Monte Cassino, Wańkowicz rozpoczął intensywną pracę... Więcej »

  • Bitwa o Monte Cassino - bohaterowie

    W obrazie stworzonym przez Melchiora Wańkowicza, polscy żołnierze walczą u boku aliantów przeciw Niemcom pod Monte Cassino. Swoją odwagą, ofiarnością i wytrwałością w boju przyczyniają się do porażki nazistów. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');