Anna Karenina - streszczenie

W małżeństwie Darii Aleksandrowej Obłońskiej (Dolly) i Stiepana Arkadiewicza Obłońskiego (Stiwy) następuje kryzys. Żona odkrywa zdrady męża i postanawia się z nim rozstać. By pomóc w zażegnaniu konfliktu pomiędzy małżonkami, do Moskwy przybywa siostra Stiepana – Anna Karenina. Mężczyzna odbiera ją z dworca w towarzystwie Aleksieja Wrońskiego, który przyjechał tam po matkę (kobiety podróżowały wspólnie i zawiązała się między nimi nić sympatii). Anna bardzo szybko przypadła do gustu towarzyszowi brata (słynącemu z rozkochiwania w sobie kobiet), a i on zrobił na niej niemałe wrażenie. W tym czasie na stacji ma miejsce wypadek – mężczyzna zostaje potrącony przez pociąg, co tytułowa bohaterka odbiera jako zły omen.

U Obłońskich Anna czuła się bardzo dobrze, a ich dzieci darzyły ją wielkim uczuciem. Kobiecie udaje się przekonać Dolly, by ta wybaczyła Stiepanowi zdradę. Tam też siostra Stiwy poznaje Kitty (Jekaterinę – młodszą siostrę żony brata), która darzy ją wielkim szacunkiem i zaprasza na bal. W jego trakcie Aleksiej Wroński poświęca wiele czasu ubranej w czarną suknię Annie. Dotychczas był on adoratorem Jekateriny i rywalizował o jej względy z Lewinem (kobieta była bardziej przychylna pierwszemu z mężczyzn), lecz tym razem jego uwagę przykuwała właśnie tytułowa bohaterka. Kitty szybko domyśliła się, że Aleksiej jest zauroczony siostrą Stiepana i zaczęła odczuwać wyrzuty sumienia z powodu odrzucenia oświadczyn Lewina (mężczyzna ten z powodu rozczarowania odmową opuścił Moskwę i udał się na wieś).

Wkrótce Anna Karenina wraca do domu. Podczas postoju wychodzi z pociagu zaczerpnąć świeżego powietrza i ponownie spotyka Wrońskiego, który opuścił Moskwę właśnie ze względu na kobietę. Na stacji docelowej w Petersburgu na siostrę Stiepana czeka jej mąż. Mężczyzna jednak rozczarowywał ją swoim wyglądem (wielkie uszy) oraz sposobem, w jaki się do niej odnosił. Aleksiej, poznawszy uprzednio Aleksieja Aleksandrowicza Karenina, postanawia złożyć im wizytę i przyjść na obiad. Anna coraz bardziej dostrzega braki swego partnera, lecz stara się wmówić sobie, że jest on dobrym i właściwym dla niej człowiekiem.

Wroński wyraźnie zafascynowany nowopoznaną kobietą zaczyna snuć plany mające umożliwić mu zbliżenie się do niej. Postanawia pojawiać się w tych samych kręgach, by zacieśnić więzi. Były to trzy specyficzne towarzystwa: urzędowe (związane z funkcją jej męża), zgromadzone wokół hrabiny Lidii (jej Karenin zawdzięczał karierę) oraz ludzie związani z Betsy (księżniczką Twerską). To właśnie ta ostatnia zbliżyła do siebie Wrońskiego i Annę, którzy podczas spotkań często odchodzili na bok, prowadząc rozmowy w cztery oczy. Towarzystwo było tym oburzone, lecz mąż tytułowej bohaterki nie dostrzegał problemu lub być może – ze względu na swoją nieczułość – nie chciał go dostrzec. W końcu relacja Anny i Wrońskiego zaczęła stawać się coraz bardziej zażyła, a kobieta, chociaż czuła, że źle robi, nie mogła oprzeć się mężczyźnie.

Lewin nadal pozostawał na wsi, gdzie zajmował się gospodarstwem. Tam właśnie dowiedział się o wyjeździe Szczerbackich do Niemiec i chorobie ukochanej przez niego kobiety – Kitty (pogorszenie się jej stanu zdrowia spowodowane było przez wyjazd Wrońskiego).

Matka Aleksieja Wrońskiego nakazała synowi, by zerwał romans z Anną Kareniną, gdyż stawał się tematem coraz intensywniejszych plotek, jednak mężczyzna nie wyraził na to zgody, więc matka przestała wysyłać mu pieniądze. Wówczas Wroński zgłosił się do oficerskiego wyścigu konnego i nabył klacz. Przed samymi zawodami chciał jeszcze spotkać się z ukochaną, postanowił ją więc odwiedzić. Wtedy to dowiedział

Polecamy również:

  • Anna Karenina - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, bohaterowie)

    „Anna Karenina” to powieść pisana przez Lwa Tołstoja w latach 1873-1877. Okres jej powstawania nazywany jest w biografii autora „szczęśliwym piętnastoleciem” (1862-1877) – czasem stabilizacji w Jasnej Polanie po małżeństwie z Zofią Bers. Głównym tematem podjętym w powieści są... Więcej »

  • Anna Karenina - problematyka

    Najbardziej dojmujący okazuje się dramat głównej bohaterki – postaci wciąż poszukującej swojej życiowej drogi. Anna Karenina jest rozdarta – nie wie, czy wybrać życie rodzinne z niekochanym mężczyzną, czy też miłość do Wrońskiego, który nie jest jednak w stanie zrozumieć i uszanować jej... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24