Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

ZSRR jako przykład państwa totalitarnego

Ostatnio komentowane
rww
rr • 2019-12-14 11:15:29
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wiek XX jest okresem w którym doszło do powstania nowej formy państwa – państwowości totalitarnej, której cechą charakterystyczną jest zamierzona kontrola wszystkich aspektów życia obywatela. W większości wypadków (jeśli nie we wszystkich) państwo totalitarne jest odpowiedzialne za liczne zbrodnie, dokonane na osobach niezgadzających się z władzą centralną. Charakterystycznymi cechami totalitaryzmu jest także kult jednostki i wodzowski charakter rządzącej partii. Jako dwa najbardziej jaskrawe przykłady dwudziestowiecznego totalitaryzmu podaje się III Rzeszę i Związek Radziecki.

Całkowita władza w ZSRR była sprawowana przez partię komunistyczną, która stanowiła elitę państwa, posiadającą znacznie większe przywileje niż ogół społeczeństwa. Możliwość dostania się do partii była regulowana przez odpowiedni stosunek do reprezentowanych przez nią poglądów, stąd też zapewnienie sobie lojalności owej „kadry przywódczej”. Jako że przyjęcie do Partii wiązało się z istotnymi przywilejami, większość obywateli wolała raczej starać się o członkostwo, niż aktywnie z nią walczyć. Pojawił się więc nowy model kontroli wewnętrznej, utrzymywany przez samych zainteresowanych.

Oczywiście, należy pamiętać,

Polecamy również:

  • Geneza i cechy totalitaryzmu

    Totalitaryzm rozumiany jako polityczny system zniewolenia jest zjawiskiem charakterystycznym dla XX wieku, jednak wielu badaczy tego problemu dostrzega jego przejawy już w świecie antycznym. Ludwik Habuda uważa na przykład, że elementy totalitaryzmu istniały w ustroju starożytnego Rzymu. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =