Józef Stalin przejmował władzę w Związku Radzieckim wieloma etapami, wchodząc kolejno w sojusze z innymi członkami partii i pozbywając się ich, kiedy tylko przestawali mu być potrzebni. Stąd też trudno jest podać konkretną datę całkowitego przejęcia władzy przez Stalina. Historycy zgadzają się jednak ogólnie, że po roku 1930 to właśnie Stalin był niekwestionowanym i jedynym prawdziwym przywódcą Związku Radzieckiego, mimo formalnie niskiego stanowiska I sekretarza.
Rządy Stalina charakteryzują się niespotykanym wcześniej nasileniem terroru i rozbudową aparatu bezpieczeństwa, jak również przeprowadzeniem ambitnych, szeroko zakrojonych, ale jednocześnie zbrodniczych przemian w systemie społecznym i ekonomicznym ZSRR. To za czasów Józefa Stalina przeprowadzono na wsi proces kolektywizacji rolnictwa (łączenie gospodarstw prywatnych w wielkie kompleksy państwowe) i „rozkułaczania” (fizycznej eliminacji najbogatszych chłopów). Brutalne metody łamania oporu chłopów, jak również jednoczesne odejście od wcześniejszej polityki NEP-u doprowadziły do załamania się produkcji rolnej. Jednocześnie w niektórych rejonach ZSRR (głównie na Ukrainie) doszło do klęski głodu, którą władza wykorzystała do planowanego wyniszczenia opozycji i buntujących się gospodarzy.
Jak już wspomniano, rządy Józefa Stalina to okres wielkich prześladowań jego przeciwników. Stalin był prawdopodobnie paranoikiem, który bał się zamachu na własne życie. Stąd też co jakiś czas oczyszczał swoje otoczenie z osób, które mogłyby być zbyt ambitne i mogły zagrozić jego pozycji. Do największej „czystki” doszło w latach 1937 – 1938, dotknęła ona głównie dowódców wojskowych, ale dotknęła ona także osób cywilnych i kierownictwa Partii. Aparat terroru, osławione NKWD, miało praktycznie nieograniczoną władzę nad życiem obywateli. Wszelkie próby oporu, bądź nawet podejrzenia o niesprzyjanie systemowi kończyły się aresztowaniem i egzekucją, bądź wieloletnim zesłaniem do jednego z wielu obozów pracy – łagrów.
Rzeczą znamienną jest, że Józef Stalin bardzo dbał o swój wizerunek propagandowy. W Związku Radzieckim doszło wtedy do prawdziwego kultu jednostki – każdy artykuł, książka czy nawet przemówienie musiały urzędowo zawierać przynajmniej jedną pochwałę przywódcy państwa. Aparat propagandowy dbał o to, by pokazywać Stalina jako dobrego „ojca” narodu, który chroni go przed zakusami „kapitalistów”. Wątpiący w ową wizję byli szybko eliminowani.
Rządy Stalina w ZSRR - charakterystyka
Polecamy również:
-
Kolektywizacja rolnictwa w ZSRR - na czym polegała? (przyczyny, przebieg, skutki)
Podstawą ideologii komunistycznej, którą próbowano wcielić w życie w Związku Radzieckim, było uwspólnienie wszystkich środków produkcji i zanik własności prywatnej. Do działań takich w miarę szybko doszło w wielkich miastach, gdzie większość zakładów została po rewolucji przejęta... Więcej »
-
Obozy radzieckie - system łagrów sowieckich - Gułag
Związek Radziecki był typowym przykładem państwa totalitarnego, w którym wszelkie próby zmiany istniejącego porządku w kraju były brutalnie i szybko tłumione. W celu zastraszenia i niszczenia ewentualnej opozycji, władze opierały się na rozbudowanym aparacie terroru i więziennictwa, w tym osławionym... Więcej »
-
Wielka czystka w ZSRR za czasów Stalina
Przejęcie władzy przez Józefa Stalina, które dokonało się na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, było dla wielu członków Partii dużym zaskoczeniem. Stalin nie wyróżniał się wcześniej niczym szczególnym, nie należał do grona najbliższych współpracowników Lenina,... Więcej »
-
Wielki Głód na Ukrainie (1932-1933)
Po zwycięstwie w wojnie domowej w Rosji i utworzeniu ZSRR komuniści zaczęli umacniać swoją władzę w świeżo zdobytym państwie. Okres NEP-u, czyli złagodzenia polityki i pozwolenia na drobną działalność gospodarczą pozwolił na powolne odbudowanie zrujnowanej gospodarki, nikt w kierownictwie WKP(b) nie miał jednak... Więcej »
-
NKWD - definicja, działalność, historia. Ławrientij Beria - życiorys
Już od pierwszych dni rewolucji październikowej i walki o władzę w Rosji bolszewicy byli zmuszeni stosować aparat terroru, w celu zarówno likwidacji wrogów ich systemu, jak również zapobiegania jakimkolwiek niepokojom społecznym. Stąd też już w pierwszych miesiącach po rewolucji październikowej... Więcej »