Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Woodrow Wilson - biografia, polityka, dokonania

Ostatnio komentowane
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Thomas Woodrow Wilson urodził się 28.12.1856 roku w Staunton, na terenie Stanów Zjednoczonych. Pochodził z rodziny o szkockich korzeniach, głęboko wierzącej (ojciec był pastorem). Studiował na uniwersytecie w Baltimore i Princeton, później zaś poświęcił się karierze naukowej. Jej zwieńczeniem było objęcie funkcji rektora w Princeton w roku 1902. W czasie swojej kariery naukowej nauczył się świetnie mówić po niemiecku – zdolność ta przydawała mu się w późniejszych latach.

W politykę zaangażował się realnie około roku 1910, będąc przedstawicielem demokratów. Już wcześniej znany ze swoich prac na tematy polityczne, wygrał wybory na gubernatora stanu New Jersey w roku 1910. Sukcesy na stanowisku gubernatora umocniły jego pozycję, stąd też został wybrany na kandydata demokratów w czasie wyborów prezydenckich w roku 1912. Po trudnej kampanii został on ostatecznie wybrany prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Jako prezydent, Woodrow Wilson przeprowadził szereg ważnych reform, wśród których najważniejszymi jest powołanie Federalnego Systemu Rezerw i Federalnej Komisji Handlu. Wiele jego decyzji z tego okresu jest do dziś dyskutowana przez anglosaskich historyków i rozważana jest ich słuszność. Woodrow

Polecamy również:

  • Rozpad Austro-Węgier - przyczyny, opis, powstanie nowych państw

    Austro – Węgry rozpoczęły działania wojenne z nadzieją, że ewentualne zwycięstwo militarne umocni nadszarpnięte więzy łączące poszczególne ludy monarchii i pozwoli na zażegnanie kryzysu wewnętrznego. Jednak długa i wyczerpująca wojna, wraz z klęskami militarnymi, doprowadziły do zjawiska wręcz... Więcej »

  • Rewolucja listopadowa w Niemczech - przyczyny, opis, skutki (znaczenie)

    Już w drugiej połowie sierpnia niemiecki Sztab Generalny zrozumiał, że wojna jest nie tylko przegrana, ale dalsze kontynuowanie działań wojennych może już doprowadzić jedynie do katastrofy. Żołnierze niemieccy, utrzymujący przez wiele lat dyscyplinę, zaczęli się buntować, nie chcąc dalej tracić życia. Przyczyniały... Więcej »

  • Rozejm w Compiegne (1918) - postanowienia, warunki, znaczenie

    W połowie roku 1918 państwo niemieckie nie było już w stanie prowadzić działań wojennych, z powodu braku ludzi, surowców i motywacji żołnierzy do dalszych działań. Gorączkowe próby poszukiwania możliwości zawarcia pokoju na ugodowych warunkach zostały przerwane, gdy 3.11.1918 doszło do buntu marynarzy... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =