Wiosna Ludów na ziemiach polskich - przyczyny, przebieg, skutki

W przeciwieństwie do większości krajów europejskich i wbrew temu, czego można by się spodziewać, Wiosna Ludów na ziemiach polskich nie wywołała większych wystąpień ludności. Miało na to wpływ kilka czynników. Najważniejszym jest względna bliskość Wiosny Ludów w stosunku do powstania listopadowego. W Królestwie Polskim zbyt dobrze pamiętano represje po powstaniu. Młode pokolenie, które  miało później wywołać powstanie styczniowe dopiero dojrzewało, zaś większa część starego była zniechęcona klęską roku 1831 i nie chciała mieszać się w kolejną awanturę.

Nie znaczy to oczywiście, że nie istniały plany wywołania powstania w trzech zaborach jednocześnie. Były one opracowywane przez różne grupy konspiracyjne. Okazało się jednak, że nie było możliwe odpowiednie skoordynowanie działań.

Powstanie krakowskie (21.02-4.03.1846) było pojedynczym i odizolowanym zrywem, niestety pokłosiem niedoszłego powstania narodowego we wszystkich zaborach. Skazane na klęskę od samego początku, zakończyło się likwidacją Wolnego Miasta Krakowa.

W Galicji austriackiej administracji udało się doskonale wyczuć zarówno napięcia pomiędzy szlachtą i chłopami, jak również wykorzystać je na swoją korzyść. W rezultacie sprowokowanej przez Austriaków rabacji galicyjskiej (1846), w czasie której chłopi napadli na wiele dworów szlacheckich, nastroje społeczne sprzyjające powstaniu zostały skutecznie wyciszone i ustąpiły wzajemnej niechęci i obawie pomiędzy dworem a wsią.

W rezultacie jedynym miejscem, w którym doszło do rzeczywistych wystąpień w czasie Wiosny Ludów było Wielkie Księstwo Poznańskie. Doszło tam do wybuchu powstania będącego w równej mierze wynikiem planów powstania narodowego, co i reakcją na wydarzenia  w Berlinie i trwająca tam rewolucję. Dowodzone przez Ludwika Mierosławskiego oddziały walczyły pomiędzy marcem a majem z siłami pruskimi, odnosząc jedynie nieznaczne sukcesy, zaś powstanie ostatecznie zakończyło się kapitulacją. W dużej mierze wspomogły Prusaków obietnice nadania Księstwu większej autonomii.

Polecamy również:

  • Powstanie wielkopolskie (1848) - przyczyny, przebieg (bitwy), skutki

    Na początku lat 40. XIX wieku różnorakie organizacje niepodległościowe starały się zorganizować siatkę spiskową, która miała w założeniu obejmować całe ziemie dawnej Rzeczpospolitej. Jej głównym celem miało być przygotowanie, potem zaś wywołanie jednoczesnego powstania w trzech zaborach... Więcej »

  • Ludwik Mierosławski - biografia, gdzie walczył - historia

    Ludwik Adam Mierosławski urodził się 17.01.1814 roku w Nemours. Pochodził z rodziny mieszanej, polsko -francuskiej. Jego rodzice przybyli na tereny Królestwa Polskiego w roku 1820. Uczył się w Łomży i Kaliszu, a od roku 1830 służył już w wojsku. Jako młody chłopak uczestniczył w powstaniu listopadowym, po... Więcej »

  • Józef Bem - biografia, bitwy, zasługi

    Przyszły generał artylerii, Józef Zachariasz Bem, urodził się 14.03.1794 roku w Tarnowie, tuż przed upadkiem Rzeczpospolitej. Uczył się w Krakowie, w Kolegium Nowodworskim. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 3 =
Krowa
2021-10-31 11:45:20
Nie polecam nie jest napisane to co trzeba
XDDD
2021-10-29 13:12:41
Wy chyba nie rozumiecie co znaczy ziemie polskie bo ziemie w zaborze pruskim nie były polskie tylko pruskie a galicja nie jest czescia ziem polskich . Wiec po kiego grzyba piszecie o galicji i zaborze pruskim. Nie polecam i w ogóle usuńcie sie z internetu.
Ostatnio komentowane
Dziękuję ????
• 2024-05-27 05:14:55
y
• 2024-05-26 09:41:20
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16