Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Średniowieczna kultura rycerska - definicja, cechy, charakterystyka

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Charakterystyczną dla cywilizacji europejskiej cechą, jest uznawanie znaczącego prestiżu grupy wojowników oraz ich wysoka pozycja w społeczeństwie. Takie postrzeganie kształtowało się już od epoki starożytności. Natomiast w średniowieczu, gdzie upowszechnił się pozytywny obraz prowadzenia wojen, osoby zajmujące się walką zbrojną osiągnęły wysoki awans społeczny. Doszło również wówczas do rozwoju obyczajowości oraz ceremoniałów związanych z kwestiami militarnymi, a nawet do uświęcenia pewnych typów wojen.

Średniowieczni monarchowie byli nie tylko zarządcami, czy też sędziami dla danej społeczności, ale również wodzami i wojownikami. Do pożądanych cech władcy zaliczano wówczas umiejętność prowadzenia wojsk oraz odnoszeniem zwycięstw nad nieprzyjaciółmi. O ile dla monarchy działania zbrojne były w średniowieczu ważnym elementem, o tyle dla rycerzy stanowiły kwestie najważniejszą.

Syn rycerski już jako siedmiolatek oddawany był pod opiekę specjalnym nauczycielom. Do zadania tych ostatnich należało nauczenia młodych wojowników walki, jazdy konnej oraz ogólnego postępowania po rycersku. Stałą sprawność fizyczną oraz bojową, członkowie stanu rycerskiego utrzymywali dzięki turniejom rycerskim

Polecamy również:

  • Kodeks rycerski - co to jest, zasady, przykłady

    Wysoki status w społeczeństwie rycerstwo osiągnęło w skutek wypraw krzyżowych. Sama ceremonia pasowania na rycerza wywodziła się od praktyk germańskich – pogańskich rytuałów inicjacyjnych, kiedy młody człowiek stawał się mężczyzną. W okresie rozkwitu średniowiecza, za sprawą przede wszystkim Kościoła,... Więcej »

  • Minstrele, trubadurzy, truwerzy - historia, kim byli, opis

    Życie codzienne bogatego szlachcica upływało głównie na próżniactwie oraz licznych rozrywkach. Czas wolny osobom z tego stanu, wypełniały m.in. wyczyny żonglerów, grajków, recytacje średniowiecznych poetów – Trubadurów i związanych z nimi, najczęściej akompaniującymi... Więcej »

  • Turnieje rycerskie - czym były, dlaczego je organizowano, jak wyglądały?

    Istotny element kultury rycerskiej w epoce średniowiecza stanowiły turnieje rycerskie. Organizacja tych zawodów miała być istotnym elementem treningu każdego rycerza. Mógł on wówczas sprawdzić swoje umiejętności, które musiał wcześniej szkolić przez prawdopodobnie długi okres czasu. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');