Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pokój westfalski - warunki, postanowienia, skutki

Ostatnio komentowane
Co to za trzykropki???!!!
Kamel • 2018-09-18 18:11:05
Wy Qnie
• 2018-09-18 13:07:35
Nein
Hitler • 2018-09-18 07:36:51
Super! Bardzo mnie to zainspirowało!
Filip • 2018-09-17 18:11:30
xd
xd • 2018-09-17 18:29:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rok 1648 stanowi datę przełomową w dziejach stosunków dyplomatycznych – początek ich nowożytnej historii. Wówczas to bowiem powstały podstawy równowagi sił w Europie oraz nastąpił ostateczny rozpad uniwersalizmu średniowiecznego. Ta ostatnia koncepcja odnosiła się do porządku świata reprezentującego połączenie tradycji Cesarstwa Rzymskiego oraz Kościoła katolickiego. Świecką władzę wówczas miał sprawować jeden cesarz i jeden papież miał rządzić kościołem powszechnym.

W momencie upadku pojęcia jedności, nowo formujące się państwa nowożytnej Europy potrzebowały przede wszystkim zasad i norm, które uzasadniałyby ich politykę i według których regulowały by wzajemne stosunki.

Wówczas to Francja wprowadziła nowoczesne podejście do kwestii stosunków międzynarodowych – oparte na państwie narodowym i kierowane w pierwszej kolejności jego interesem. Z drugiej strony Anglia w XVII wieku wypracowała inną zasadę, która miała regulować stosunki między krajami – zasadę równowagi sił.

Wojna trzydziestoletnia zakończyła dominację Hiszpanii oraz dynastii Habsburgów w Europie. Rozpoczął się wówczas wzrost znaczenia Francji oraz Szwecji. Ten ostatni kraj stał się prawdziwym europejskim mocarstwem, które

Polecamy również:

 • Wojna trzydziestoletnia - etap czeski

  Za architekta imperium Habsburskiego uznaje się cesarza – Maksymiliana I. To właśnie za sprawą jego działań, austriacka dynastia Habsburgów objęła władzę w Czechach w roku 1526. Od tego momentu Królestwo Czech znalazło się w granicach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Więcej »

 • Wojna trzydziestoletnia - etap duński

  Po królu Fryderyku II tron duński objął jego syn Chrystian IV. Rządy w państwie objął mając zaledwie 11 lat, stąd też długi okres jego panowania – 60 lat. Dania w początkowym okresie jego panowania będzie przeżywała okres pokoju, aż do czasu rozpoczęcia wojny ze Szwecją w roku 1611. Więcej »

 • Wojna trzydziestoletnia - etap szwedzki

  W XVI w. w Europie powstało nowe mocarstwo w rejonie morza Bałtyckiego – Szwecja. Wzrost znaczenia tego państwa leży u podstaw genezy wojny trzydziestoletniej. Więcej »

 • Wojna trzydziestoletnia - etap francuski

  Jedną z głównych przyczyn jaką podaje się w odniesieniu do wybuchu wojny trzydziestoletniej, była walka o hegemonie w XVI wiecznej Europie. Szczególnie rywalizacja ta była widoczna na przykładzie konfliktu francusko – habsburskiego. Skutkiem takiej sytuacji we wcześniejszych okresach były wojny... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =