Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Piotr I Wielki - biografia, panowanie - strona 3

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Na indeksie ksiąg zakazanych byłą również Biblia! A więc nie byle co.
Korek • 2020-02-18 21:26:53
A np. CO systemem przedrostków to będzie po prostu tlenek węgla?
Mateusz • 2020-02-18 17:27:25
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

który przyznał Rosji Infanty, Estonię, Ingrię oraz część Karelii. Sprawiło to, że wojna północna, która zaowocowała pozyskaniem licznych zdobyczy terytorialnych nad Bałtykiem uczyniła z Rosji europejskie mocarstwo.

Po zakończeniu wojny Piotr I kontynuował w swoim kraju liczne reformy społeczno-ustrojowe. Najistotniejszą z nich było zastąpienie Dumy Bojarskiej rządem o charakterze kolegialnym, co miało służyć wzmocnieniu centralizacji władzy. Car stał ponad prawem  i mógł swobodnie dysponować zarówno majątkiem, jak i życiem swoich poddanych. Główną podstawę jego władzy stanowiła szlachta, której wszyscy przedstawiciele musieli pełnić dożywotnią służbę w administracji państwowej lub armii. Obejmowała ona 14 stopni cywilnych i wojskowych  (tak zwane czyny), co dało podstawię dalszej nazwie tych urzędników – czynownicy. Warto też wspomnieć, że cała męska młodzież szlachecka została objęta przymusem uczęszczania do szkoły, po której ukończeniu zaczynała swoją służbę państwową od najniższego czynu.

Oprócz zakładania wspomnianego wcześniej rodzaju szkół, car zapoczątkował powstanie specjalistycznych szkół wojskowych, inżynieryjnych, medycznych oraz prawniczych. To właśnie pod rządami Piotra I została ufundowana petersburska Akademia Nauk oraz pierwsza rosyjska gazeta.

Poza bardzo dużym wkładem w rozwój oświaty Piotr I  stworzył też flotę wojenną, która bardzo szybko zyskała dominację na Bałtyku oraz zwiększył armię do ponad 300 tysięcy żołnierzy.

Punktem kulminacyjnym reform przeprowadzanych przez cara  było przyjęcie przez niego tytułu Imperatora Wszechrosji, co poskutkowało zmianą nazwy kraju na Cesarstwo Rosyjskie.

Polecamy również:

  • Reformy Piotra I Wielkiego w Rosji

    Piotr I Wielki (1672-1725) był władcą, który w znaczący sposób odmienił oblicze ówczesnej Rosji. Dokonał tego za pomocą licznych reform, które władca przeprowadził głównie pod wpływem jego podróży po Europie, którą rozpoczął w 1697 roku. Pod wpływem obserwacji... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =