Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pokój w Nystad (1721) - postanowienia, skutki

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pokój w Nystadt, zawarty 10.09.1721 roku kończył 21-letni konflikt o dominację nad obszarem Europy Wschodniej i Północnej. Tworzył on jednocześnie zaczątki nowego układu sił w tej części kontynentu,  ze zreformowaną przez Piotra I Wielkiego Rosją jako hegemonem.

Należy na początku podkreślić, że traktat ten nie był jedynym pokojem, jaki zawarto, a raczej ostatnim z całej ich serii, podpisanych pomiędzy pokonaną Szwecją a jej przeciwnikami pomiędzy 1719 i 1720. W ich wyniku Szwecja traciła większą część Pomorza wraz ze Szczecinem, Bremę i Verden oraz Holsztyn, kolejno na rzecz Prus, Hanoveru i Danii. Wszystkie te kraje wycofywały się z wojny nie tylko z powodu osiągnięcia swoich celów wojennych. Całkowita katastrofa Szwecji wiązała się jednocześnie z narodzinami nowej siły – Rosji, która zaczynała być potencjalnym zagrożeniem dla jej byłych sojuszników. Traktaty pokojowe ze Szwecją miały być początkiem montowania nowej koalicji, tym razem zwróconej przeciw zwycięzcy wojny. Wobec takiej groźby również Piotrowi Wielkiemu zależało na zakończeniu konfliktu, jako że Szwecja i tak przestała już być zagrożeniem dla jego państwa.

W wyniku pokoju, zawartego także dzięki mediacjom Francji, Szwecja

Polecamy również:

  • Bitwa pod Połtawą (1709) - opis, znaczenie

    Wielka Wojna Północna miała być w założeniach rozpoczynających ją państw szybkim podziałem łupów po pokonaniu osłabionego państwa szwedzkiego. Stało się jednak inaczej - okazało się, że szwedzki władca, Karol XII,  był utalentowanym dowódcą, potrafiącym radzić sobie z wielokrotnie... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');