Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Parlament Frankfurcki - czym był, co uchwalił, znaczenie dla Niemiec

Ostatnio komentowane
KPK to podstawa prawna jednak nieograniczona do danego kraju dr Arletta Bolesta adwokat ...
Arletta Bolesta • 2019-04-21 08:49:52
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Parlament frankfurcki był efektem narodzonego w latach 20. XIX wieku nowoczesnego nacjonalizmu niemieckiego, stworzonego niejako pobocznie przez epokę napoleońską. Tereny obecnych Niemiec stanowiły wtedy barwną mozaikę mniejszych i większych państw o różnym statusie i pozycji, w których jednak pojawiło się teraz dążenie młodych pokoleń ludności, którzy uważali, że państwa niemieckie powinny stanowić jedną całość.

Okazją do przeprowadzenia zjednoczenia wydawał się rok 1848, kiedy to przez całą Europę przetoczyła się fala wystąpień, nazwanych później Wiosną Ludów. Nastroje rewolucyjne i reformatorskie pojawiły się również na terenie Związku Niemieckiego. Pojawiały się głosy, że nadszedł czas na zjednoczenie Związku w jedno państwo. Pomysł zwołania ogólnoniemieckiego parlamentu narodził się w marcu 1848 roku w Heildelbergu, zaproponowany przez przedstawicieli państw południowoniemieckich. Propozycja ta spotkała się z akceptacją Rady Związku Niemieckiego. Ostatecznie parlament, poprzedzony wolnymi wyborami,  rozpoczął swoje obrady 18.05.1848 roku we Frankfurcie nad Menem. Był to pierwszy parlament ogólnoniemiecki w historii.

W parlamencie przewagę mieli przedstawiciele szlachty i bogatego

Polecamy również:

 • Wiosna Ludów we Francji - przyczyny, przebieg, skutki

  W wyniku rewolucji lipcowej w roku 1830, zwanej także „trzema dniami chwały”, doszło do zmiany na tronie francuskim.  Karola X, dążącego do wprowadzenia rządów absolutystycznych, zastąpił liberalny Ludwik Filip I. Pierwszy okres jego panowania charakteryzował się rzeczywiście dosyć łagodnym... Więcej »

 • Wiosna Ludów w Austrii - przyczyny, przebieg, skutki

  Do wystąpień rewolucyjnych w Cesarstwie Austriackim doszło niewątpliwie na wieść o sukcesach rewolucji w krajach niemieckich, nie należy jednak zapominać o tym, że państwo to już wcześniej borykało się z szeregiem konfliktów, wynikających z jego wielonarodowości i multikulturowości. Dodatkowym czynnikiem... Więcej »

 • Wiosna Ludów na Węgrzech - przyczyny, przebieg i skutki

  Fala rewolucji, która przetoczyła się przez Europę w roku 1848, siłą rzeczy musiała objąć też i Cesarstwo Austriackie. Państwo to od dawna nękane było ostrymi napięciami zarówno społecznymi, jak i narodowościowymi. Nic dziwnego więc, że Wiosna Ludów w Cesarstwie miała trzy, częściowo niezależne... Więcej »

 • Wiosna Ludów we Włoszech - przyczyny, przebieg, skutki

  Wystąpienia rewolucyjne na terenie współczesnych Włoch miały swoje przyczyny, podobnie jak było to w krajach niemieckich,  w cały czas drzemiących w narodzie włoskim marzeniu o zjednoczeniu kraju i utworzenia Królestwa Włoch. Za jednego z głównych wrogów i przeciwników... Więcej »

 • Wiosna Ludów na ziemiach polskich - przyczyny, przebieg, skutki

  W przeciwieństwie do większości krajów europejskich i wbrew temu, czego można by się spodziewać, Wiosna Ludów na ziemiach polskich nie wywołała większych wystąpień ludności. Miało na to wpływ kilka czynników. Najważniejszym jest względna bliskość Wiosny Ludów w stosunku do powstania... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =