Larry Thorne – biografia, życiorys

Larry Thorne legendarny żołnierz US Army, zanim trafił w jej szeregi służył a armii fińskiej oraz hitlerowskiej Waffen-SS. Był doskonałym żołnierzem. Nie wiedział czym jest strach. Chytry, szybki i przebiegły. Wykazywał szczególne uzdolnienia na polu bitwy. Miał instynkt bitewny i nigdy nie chybiał celu. Jego prawdziwe fińskie nazwisko brzmiało Lauri Torni. Po wstąpieniu w szeregi US Army zmienił je na Larry Thorne. 

Szkolenie w Waffen-SS walka ze Związkiem Radzieckim

Urodził się w 1919 roku w fińskim Viipuri. Niedługo przed wybuchem II wojny światowej, chcąc spełnić swoje marzenie zostania żołnierzem, zaciągnął się do wojska. Trafił na front, kiedy Związek Radziecki, w 1939 roku, zaatakował Finlandię. Od razu zwrócił na siebie uwagę dowódców, dlatego został skierowany do Wermachtu na szkolenie w oddziałach Waffen-SS. Były to elitarne niemieckie oddziały wojskowe. Służyło w nich wielu obcokrajowców, jak Norwegowie, Duńczycy czy Szwedzi. Jednak szybko, bo już w 1941 roku, powrócił do Finlandii, aby walczyć z Sowietami w tzw. wojnie kontynuacyjnej. Larry Thorne był w tym czasie najlepszym żołnierzem armii fińskiej. W czasie wojny kontynuacyjnej Thorne brał udział w kilkuset akcjach bojowych i został kilkukrotnie ranny. Jego żołnierze byli mu w 100% wierni a on sam otrzymał kilka odznaczeń, w tym najwyższe odznaczenie fińskie, Krzyż Mannerheima. Armia Czerwona miała jednak miażdżącą przewagę i Finlandia, mimo bohaterstwa swoich żołnierzy, przegrała wojnę. Była zagrożona tym, ze zostanie całkowicie podporządkowana Stalinowi. Na terenie Finlandii bez przeszkód działało NKWD oraz tzw. Aliancka Komisja Kontroli, która jednak działając na korzyść ZSRR, nakazała rozbrojenie armii fińskiej i rozwiązanie antyradzieckich organizacji.

Po demobilizacji wojska fińskiego Larry Thorne nie wiedział co ma ze sobą zrobić,tym bardziej że tropiła go fińska komunistyczna bezpieka. Zaangażował się więc w ruch oporu wobec radzieckiego okupanta. Przystąpił do organizacji wspieranej przez Niemców, której zadaniem było zbieranie informacji i dokonywanie akcji sabotażowych. Organizację tą wspierało hitlerowskie Gestapo. Po zdobyciu Berlina przez czerwonoarmistów, Thorne trafił do obozu jenieckiego,z którego uciekł. Został aresztowany i osadzony w więzieniu, z którego także próbował wielokrotnie, lecz bezskutecznie, uciekać. Wyszedł na wolność w 1948 roku, kiedy sytuacja w Finlandii się powoli normalizowała.

Ucieczka do USA

Thorne chciał dalej walczyć. W brawurowej akcji, uciekł z Finlandii i przedostał się do Stanów Zjednoczonych. Miało to miejsce w 1950 roku. Po interwencji amerykańskiego wywiadu, Kongres Stanów Zjednoczonych przyznał mu obywatelstwo. Larry niezwłocznie zaciągnął się do wojska. W jednej ze swoich spektakularnych akcji odnalazł szczątki amerykańskiego samolotu bojowego wyposażonego w ściśle tajny sprzęt i ciała załogi, która zginęła podczas katastrofy. Samolot wysadził w powietrze, aby nowoczesna technologia nie wpadła w ręce wroga. Akcja została przeprowadzona na terytorium Iranu. Brał także udział w wojnie w Wietnamie. W 1963 roku zgłosił się do służby, aby ponownie walczyć z komunistami. Został dwukrotnie odznaczony Purpurowym Sercem i orderem Brązowej Gwiazdy. W Wietnamie zginął 18 października 1965 roku. Z jego helikopterem urwała się łączność na skutek burzy. Śmigłowiec z jego ciałem został odkryty dopiero w 1999 roku.

Wielu ludzi nie mogło uwierzyć że zginął w zwykłym wypadku lotniczym.

Larry Thorne – biografia, życiorys

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
fajne
szenino anino • 2020-11-23 20:48:13
Bardzo przydatne :))
Milka • 2020-11-23 17:28:48
twitch.tv/ewroon
POG • 2020-11-23 14:37:35
Dobre ale ja tego nie wiedziałem
Szymon • 2020-11-23 14:33:33
fajny
Alek • 2020-11-23 11:13:48