Larry Thorne – biografia, życiorys

Larry Thorne legendarny żołnierz US Army, zanim trafił w jej szeregi służył a armii fińskiej oraz hitlerowskiej Waffen-SS. Był doskonałym żołnierzem. Nie wiedział czym jest strach. Chytry, szybki i przebiegły. Wykazywał szczególne uzdolnienia na polu bitwy. Miał instynkt bitewny i nigdy nie chybiał celu. Jego prawdziwe fińskie nazwisko brzmiało Lauri Torni. Po wstąpieniu w szeregi US Army zmienił je na Larry Thorne. 

Szkolenie w Waffen-SS walka ze Związkiem Radzieckim

Urodził się w 1919 roku w fińskim Viipuri. Niedługo przed wybuchem II wojny światowej, chcąc spełnić swoje marzenie zostania żołnierzem, zaciągnął się do wojska. Trafił na front, kiedy Związek Radziecki, w 1939 roku, zaatakował Finlandię. Od razu zwrócił na siebie uwagę dowódców, dlatego został skierowany do Wermachtu na szkolenie w oddziałach Waffen-SS. Były to elitarne niemieckie oddziały wojskowe. Służyło w nich wielu obcokrajowców, jak Norwegowie, Duńczycy czy Szwedzi. Jednak szybko, bo już w 1941 roku, powrócił do Finlandii, aby walczyć z Sowietami w tzw. wojnie kontynuacyjnej. Larry Thorne był w tym czasie najlepszym żołnierzem armii fińskiej. W czasie wojny kontynuacyjnej Thorne brał udział w kilkuset akcjach bojowych i został kilkukrotnie ranny. Jego żołnierze byli mu w 100% wierni a on sam otrzymał kilka odznaczeń, w tym najwyższe odznaczenie fińskie, Krzyż Mannerheima. Armia Czerwona miała jednak miażdżącą przewagę i Finlandia, mimo bohaterstwa swoich żołnierzy, przegrała wojnę. Była zagrożona tym, ze zostanie całkowicie podporządkowana Stalinowi. Na terenie Finlandii bez przeszkód działało NKWD oraz tzw. Aliancka Komisja Kontroli, która jednak działając na korzyść ZSRR, nakazała rozbrojenie armii fińskiej i rozwiązanie antyradzieckich organizacji.

Po demobilizacji wojska fińskiego Larry Thorne nie wiedział co ma ze sobą zrobić,tym bardziej że tropiła go fińska komunistyczna bezpieka. Zaangażował się więc w ruch oporu wobec radzieckiego okupanta. Przystąpił do organizacji wspieranej przez Niemców, której zadaniem było zbieranie informacji i dokonywanie akcji sabotażowych. Organizację tą wspierało hitlerowskie Gestapo. Po zdobyciu Berlina przez czerwonoarmistów, Thorne trafił do obozu jenieckiego,z którego uciekł. Został aresztowany i osadzony w więzieniu, z którego także próbował wielokrotnie, lecz bezskutecznie, uciekać. Wyszedł na wolność w 1948 roku, kiedy sytuacja w Finlandii się powoli normalizowała.

Ucieczka do USA

Thorne chciał dalej walczyć. W brawurowej akcji, uciekł z Finlandii i przedostał się do Stanów Zjednoczonych. Miało to miejsce w 1950 roku. Po interwencji amerykańskiego wywiadu, Kongres Stanów Zjednoczonych przyznał mu obywatelstwo. Larry niezwłocznie zaciągnął się do wojska. W jednej ze swoich spektakularnych akcji odnalazł szczątki amerykańskiego samolotu bojowego wyposażonego w ściśle tajny sprzęt i ciała załogi, która zginęła podczas katastrofy. Samolot wysadził w powietrze, aby nowoczesna technologia nie wpadła w ręce wroga. Akcja została przeprowadzona na terytorium Iranu. Brał także udział w wojnie w Wietnamie. W 1963 roku zgłosił się do służby, aby ponownie walczyć z komunistami. Został dwukrotnie odznaczony Purpurowym Sercem i orderem Brązowej Gwiazdy. W Wietnamie zginął 18 października 1965 roku. Z jego helikopterem urwała się łączność na skutek burzy. Śmigłowiec z jego ciałem został odkryty dopiero w 1999 roku.

Wielu ludzi nie mogło uwierzyć że zginął w zwykłym wypadku lotniczym.

Larry Thorne – biografia, życiorys

Polecamy również:

 • Atak Niemiec na Danię i Norwegię - przyczyny, przebieg, skutki

  Na początku II wojny światowej zarówno państwa Osi, jak i Alianci z niepokojem spoglądali na państwa skandynawskie, nie wiadomo bowiem było, po której stronie się opowiedzą. Szczególnie ważne było w tym wypadku stanowisko Szwecji i Norwegii. Tej pierwszej, bowiem była ważnym dla Niemiec... Więcej »

 • Atak Niemiec na Belgię, Holandię, Luksemburg - przyczyny, przebieg, skutki

  10 maja 1940 roku Niemcy rozpoczęli drugi etap wojny na Zachodzie, zakładający błyskawiczne uderzenie na Francję i pokonanie jej w krótkiej kampanii, przypominającej nieco założenia słynnego Planu Schlieffena. Aby jednak „Fall Gelb” (kryptonim ataku na Francję) miał szansę powodzenia, Niemcy... Więcej »

 • Kampania francuska (1940) - przebieg (działanie, bitwy), rezultaty

  Między wrześniem 1939 a  majem 1940 na zachodnim froncie panował względny spokój i brak aktywnych działań obu stron, spowodowany niechęcią Francuzów do podejmowania działań ofensywnych i nieprzygotowaniem Niemców do szybkiej ofensywy. Stan ten został nazwany „dziwną” lub... Więcej »

 • Bitwa o Anglię - przyczyny, przebieg, udział Polaków, znaczenie

  Upadek Francji w roku 1940 stanowił niezwykle poważny cios dla koalicji antyhitlerowskiej, pozostawiał bowiem Wielką Brytanię samotną na placu boju, przeciwko praktycznie całej Europie kontrolowanej przez Niemcy. Brytyjczycy mogli jednak ciągle liczyć na swoje wyspiarskie położenie i silną flotę, izolującą ich od... Więcej »

 • Kampania bałkańska (1941)

  W czasie gdy Adolf Hitler budował swoje imperium na Zachodzie, włoski dyktator Benito Mussolini marzył o realizacji własnych planów odtworzenia Imperium Rzymskiego. Nie oglądając się na potrzeby i cele sojusznika armia włoska dostała 28 października 1940 roku rozkaz ataku na Grecję, rzekomo wspierającą ... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43