Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Krucjata Dziecięca - przyczyny, opis, skutki

Ostatnio komentowane
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Podobno Alessandro Volta był bardzo pobożny. Codziennie uczęszczał na Mszę Świętą...
Marcin • 2019-10-16 12:06:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wszystkie trzy pierwsze wyprawy krzyżowe, które zostały zapoczątkowane z inicjatywy papieża Urbana II, działały pod hasłem obrony wiary chrześcijańskiej w Ziemi Świętej i co za tym idzie – walki z niewiernymi muzułmanami. Czwarta wyprawa krzyżowa, do której namawiał szeroko ówczesny papież Innocenty III, różniła się zdecydowanie od wcześniejszych wypraw.

Przede wszystkim po niepowodzeniach trzech pierwszych krucjat, propaganda jaką siał papież nie zdołała tym razem porwać mas europejskich. Ulegli jej tylko feudałowie Lombardii oraz wschodniofrancuscy, głównie jednak tylko ze względu na ówczesne prześladowania Filipa Augusta.

Ponad to pierwszy raz w historii wypraw krzyżowych doszło do wykorzystania krzyżowców do prywatnych celów na obszarze Europy. Kiedy bowiem uczestnicy wyprawy zebrali się w miejscu zbornym, okazało się że nie ma funduszy na transport morski do Ziemi Świętej. Sytuacje tą wykorzystał doża wenecki – Dandolo. W zamian za użyczenie swoich statków zażądał pomocy w walce z konkurencyjnie handlowym dla Wenecji miastem – Zarą. Ze względu na ciężką sytuacje w jakiej znajdowali się krzyżowcy, jego propozycja została zaakceptowana.

Całe zajście wywołało ostrą dyskusje w świecie

Polecamy również:

 • V wyprawa krzyżowa - data, przyczyny, przebieg, skutki

  Od roku 1215 papież Innocenty III nawoływał do zorganizowania piątej krucjaty. Pomimo, że nie doszło do niej za życia biskupa Rzymu, to jego propaganda osiągnęła sukces. Bowiem już w dwa lata później zorganizowano – głównie za sprawą feudałów europejskich, kolejną wyprawę krzyżową. Więcej »

 • Krucjaty północne - historia, czym były, przyczyny, skutki

  W XII w. pośród ludów germańskich oraz skandynawskich zaszły zmiany odnośnie postrzegania swoich wschodnich sąsiadów. Były one odzwierciedleniem podejścia Europejczyków wobec muzułmanów w okresie wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej. Krucjaty północne – podobnie jak te... Więcej »

 • Rekonkwista - czym była, historia, skutki

  Rekonkwistą (hiszp. reconquista oznacza  „zdobycie na nowo”) nazywa się zbrojną walkę chrześcijan w okresie VIII-XV w. o odzyskanie ziem Półwyspu Iberyjskiego spod panowania arabskiego.  Więcej »

 • IV wyprawa krzyżowa - data, przyczyny, przebieg, skutki

  W roku 1187 Saladyn – sułtan egipski, pokonał rycerstwo łacińskie pod Hattin i zdobył Królestwo Jerozolimy oraz twierdzę Akkę. Odpowiedzią na jego działania była trzecia wyprawa krzyżowa w latach 1189 – 1192. Na czele wyprawy stanęli wówczas cesarz Fryderyk Barbarossa, król Francji... Więcej »

 • Skutki wypraw krzyżowych - pozytywne i negatywne

  W bilansie krucjat dla Europy, w epoce średniowiecza, przeważają skutki i zjawiska negatywne. Powstało wówczas zjawisko ksenofobii, niechęci skierowanej wobec heretyków – w rozumieniu chrześcijan pochodzących z Europy Zachodniej oraz wobec Żydów. Ponadto, w toku wypraw krzyżowych, doszło... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =