Koniec światowego konfliktu, jakim niewątpliwie była I wojna światowa, zostawił Europę pogrążoną w chaosie, wywołanym powstaniem szeregu nowych państw i rozpadem starych europejskich monarchii. W wyniku zmian, jakie nastąpiły po rozpadzie Austro – Węgier i Rosji na terenie Europy Środkowo – Wschodniej całkowicie zmieniła się sytuacja polityczna.
W wyniku wojny doszło do rozpadu i zniknięcia Austro – Węgier i Rosji, dwóch ówczesnych światowych potęg. Szczególnie szybki był proces dekonstrukcji monarchii c.k. Obie główne części składowe monarchii dalej kontynuowały, tym razem samodzielny, byt polityczny – Austria i Węgry. Oprócz tego jednak z byłych terytoriów Austro – Węgier powstała również Czechosłowacja i (częściowo) Polska. Austriacy byli też zmuszeni oddać spore tereny państwom południa – SHS i Włochom. Również Węgry w wyniku postanowień pokojowych utraciły na rzecz sąsiadów 2/3 swoich ziem.
SHS, czyli Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców było całkowicie nowym państwem, powstałym z połączenia Serbii z terenami zabranymi od Bułgarii i Austro – Węgier. W 1929 zostało ono oficjalnie przekształcone w Jugosławię.
Włochy, mimo ogromnych ambicji terytorialnych, zyskały jedynie niewielkie terytoria kosztem Austrii – przede wszystkim południowy Tyrol. Spowodowało to wielkie niezadowolenie Włochów, którzy uważali się zdradzeni przez Ententę.
Niemcy utraciły znaczną część swojego terytorium, szczególnie na wschodzie. Polska zyskała część Górnego Śląska, wąski pas Pomorza (co doprowadziło do oddzielenia Prus Wschodnich od Niemiec) i Wielkopolskę. Gdańsk stał się wolnym miastem. Na zachodzie Niemcy straciły kilka granicznych gmin, jak również Alzację i Lotaryngię na rzecz Francji.
Trwająca w Rosji wojna domowa powodowała, że aż do początku lat 20. nowe państwa powstawały i upadały, powoli wchłaniane przez bolszewików. Ostatecznie większa część terytorium dawnej Rosji została zajęta przez komunistów. Swoją niezależność utrzymały jednak: republiki bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia), Finlandia i Polska.
Jak zmieniła się mapa Europy po I wojnie światowej?
Polecamy również:
-
Bilans I wojny światowej - starty materialne, straty ludnościowe i in.
Aż do czasu wybuchu II wojny światowej I wojna światowa była największym i najbardziej niszczycielskim konfliktem w dziejach Europy, a prawdopodobnie także i świata. W konflikcie brały udział 33 państwa, łącznie skupiające około 2/3 ówczesnej ludności świata. W walkach brały udział wszystkie... Więcej »
-
Konferencja pokojowa w Paryżu - Konferencja wersalska - geneza, cele, uczestnicy, postanowienia
Kończąca I wojnę światową konferencja pokojowa rozpoczęła się oficjalnie 18 stycznia 1919 roku. Nie była to przypadkowa data, bowiem obrady rozpoczęły się dokładnie w rocznicę utworzenia Cesarstwa Niemieckiego. Podobnie do podpisania traktatu doszło w tej samej sali Wersalu, w której proklamowano... Więcej »