Bitwa o Narwik - dowódca, przebieg i skutki, udział Polaków

W celu zabezpieczenia handlu z krajami skandynawskimi, przede wszystkim upewnieniu się, że krytycznie ważne dla gospodarki III Rzeszy dostawy rzadkich metali ze Szwecji nie zostaną przerwane, 9 kwietnia 1940 roku armia niemiecka dokonała inwazji na Norwegię. Kraj ten pozostawał od pewnego czasu w luźnym sojuszu z Aliantami, jednakże wszyscy zostali zaskoczeni zarówno skalą, jak i postępami wojsk niemieckich. W krótkim czasie od rozpoczęcia operacji praktycznie całe południe Norwegii zostało zdobyte przez Wehrmacht.

Na północy Norwegii wciąż jeszcze stacjonowały silne, choć mieszane siły Aliantów. Wśród grupy wojsk broniących północnej części kraju wchodziła francuska Legia Cudzoziemska, polska Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich (dowodzona przez gen. Zygmunta Szyszko-Bohusza) i oddziały angielskie. Dosyć szybko sformułowano też plan działania. Głównym celem Aliantów stało się w miarę sprawne odbicie ważnego portu w Narwiku, zajętego przez Niemców w pierwszej fazie operacji.

Sama bitwa składała się w zasadzie z dwóch głównych faz. Pomiędzy 13 a 28 maja Alianci toczyli ciężkie walki o miasto z grupą niemieckich wojsk, która została ostatecznie z niego wyparta. Port znalazł się pod kontrolą aliancką. Z czasem jednak okazało się, że szanse na pomyślną obronę północy Norwegii są niewielkie, a żołnierze są potrzebni wobec groźby inwazji na Wielką Brytanię. Wobec tego podjęto decyzję o planowej ewakuacji Narwiku. Do końca czerwca 1940 roku siły ekspedycyjne ewakuowały się, niszcząc uprzednio zabudowania portu.

W walkach tych wyróżnili się Polacy, zarówno w czasie zdobywania Narwiku, kiedy brali udział w szturmie na port, jak i podczas ewakuacji, kiedy to odsłaniali odwrót głównych sił. W walkach z flotą niemiecką, próbującą zniszczyć siły alianckie wyróżniły się także polskie okręty, niestety tracąc jeden z głównych okrętów, jakim był ORP "Grom".

Bitwa o Narwik nie zmieniła losów przegranej kampanii w Norwegii, dała jednak nadzieję na to, że siły niemieckie nie są niepokonane. Obrona portu i planowe jego opuszczenie były dla Aliantów cennym doświadczeniem bojowym.

Polecamy również:

 • Wojna zimowa - przyczyny, przebieg (opis), skutki

  Kampania polska w roku 1939 była konfliktem rozpoczynającym II wojnę światową, nie była jednak jedyną wojną, jaka wybuchła tego roku na kontynencie europejskim. Już kilka miesięcy później eskalacja napięć na granicy ZSRR z Finlandią doprowadziła do napaści komunistycznego mocarstwa na skandynawski kraj. Więcej »

 • Atak Niemiec na Belgię, Holandię, Luksemburg - przyczyny, przebieg, skutki

  10 maja 1940 roku Niemcy rozpoczęli drugi etap wojny na Zachodzie, zakładający błyskawiczne uderzenie na Francję i pokonanie jej w krótkiej kampanii, przypominającej nieco założenia słynnego Planu Schlieffena. Aby jednak „Fall Gelb” (kryptonim ataku na Francję) miał szansę powodzenia, Niemcy... Więcej »

 • Kampania francuska (1940) - przebieg (działanie, bitwy), rezultaty

  Między wrześniem 1939 a  majem 1940 na zachodnim froncie panował względny spokój i brak aktywnych działań obu stron, spowodowany niechęcią Francuzów do podejmowania działań ofensywnych i nieprzygotowaniem Niemców do szybkiej ofensywy. Stan ten został nazwany „dziwną” lub... Więcej »

 • Bitwa o Anglię - przyczyny, przebieg, udział Polaków, znaczenie

  Upadek Francji w roku 1940 stanowił niezwykle poważny cios dla koalicji antyhitlerowskiej, pozostawiał bowiem Wielką Brytanię samotną na placu boju, przeciwko praktycznie całej Europie kontrolowanej przez Niemcy. Brytyjczycy mogli jednak ciągle liczyć na swoje wyspiarskie położenie i silną flotę, izolującą ich od... Więcej »

 • Kampania bałkańska (1941)

  W czasie gdy Adolf Hitler budował swoje imperium na Zachodzie, włoski dyktator Benito Mussolini marzył o realizacji własnych planów odtworzenia Imperium Rzymskiego. Nie oglądając się na potrzeby i cele sojusznika armia włoska dostała 28 października 1940 roku rozkaz ataku na Grecję, rzekomo wspierającą ... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42