Państwa bałkańskie - środowisko, ludność, gospodarka i in. - Geografia - strona 5

w całości płynąca na terytorium Bułgarii, jedyna przełamująca się przez pasmo Bałkanu (368 km długości). Rzeki te należą do zlewiska Morza Czarnego. Pozostałe rzeki Bałkanów wpadające do Morza Czarnego (położone w Bułgarii i Turcji) są stosunkowo krótkie – najdłuższa jest Kamczija (244 km długości).
W Starej Płaninie (Bałkan) położony jest najwyższy wodospad Bałkanów - Rajsko Pryskało (124 m wysokości).
Do Morza Egejskiego i jego odnóg wpadają m.in.: Marica (grecki Evros), o długości 544 km (przepływa przez Bułgarię oraz wzdłuż granicy turecko-greckiej), Struma (grecki Strimonas), o długości 410 km (płynie przez zachodnią Bułgarię i Grecję), Wardar (grecki Aksis), o długości  388 km (płynie przez Macedonię i Grecję).
Inne rzeki Grecji są krótsze – najdłuższy jest Aliakmon (297 km) w greckiej Macedonii.
Do Morza Adriatyckiego wpada m.in.: Drin, powstały z połączenia Białego Drinu i Czarnego Drinu (rzeki te płyną w Macedonii, Republice Kosowa i Albanii) i Neretwa (225 km długości) w Bośni i Hercegowinie i w Chorwacji.
Wśród jezior można wyróżnić jeziora pochodzenia tektonicznego – Jez. Ochrydzkie i Jez. Prespa na granicy Macedonii, Albanii i Grecji, tektoniczno-krasowe/poljowe (np. Jez. Szkoderskie na granicy Albanii i Czarnogóry, największe jezioro Bałkanów – 360-550 km2 powierzchni), jeziora krasowe/trawertynowe (np. Jez. Plitwickie w Chorwacji), niewielkie jeziora polodowcowe w górach Riła i Piryn w Bułgarii oraz nadbrzeżne jeziora limanowe w Bułgarii (np. Jezioro Burgaskie).
 
Roślinność naturalna to lasy: dębowe, kasztanowcowe, bukowe i bukowo-jodłowe. Człowiek spowodował, ze w wielu miejscach dominują twardolistne zarośla typu makia lub frygana (z rozmarynem, wawrzynem, oleandrami). Wśród dużych zwierząt występują jelenie, dziki, wilki i niedźwiedzie. Liczne są też zwierzęta ciepłolubne – ptaki (pelikany) i gady (żółwie greckie, jaszczurki, wąż Eskulapa, czy wąż malpolon z rodziny połozowatych).

GOSPODARKA

Wśród gospodarek Płw. Bałkańskiego (mimo kryzysu) największa jest gospodarka grecka – PKB wynosił w 2010 roku 201 mld dolarów amerykańskich (mniej niż w przypadku gospodarki Polski). PKB Chorwacji wynosiło 61 mld USD, Bułgarii – 48 mld USD, Serbia – 36,5 mld USD, Bośnia i Hercegowina – 17,5 mld USD, Albania – 12,5 mld USD, Macedonia – 9 mld USD, Republika Kosowa – 6,9 mld USD, Czarnogóra – 4 mld USD.
PKB per capita w parytecie siły nabywczej Grecji wynosił ok. 27 800 dolarów amerykańskich – najwięcej spośród państw bałkańskich (znacznie więcej niż w Polsce), PKB per capita PPP Chorwacji wynosi ok. 19 500 USD (podobną jak w Polsce), a pozostałe kraje bałkańskie mają wartość PKB per capita PPP znacznie niższa niż w Polsce.
 
Kraje bałkańskie są ważnymi producentami produktów rolnych i morskich (m.in. ryb, gąbek i ośmiornic). Grecja jest największym lub jednym z największych w Europie producentów oliwek i oliwy z oliwek, pistacji, fig, migdałów, wina bawełny oraz nabiału (ser feta).
Inne kraje bałkańskie są dużymi producentami tytoniu, słonecznika (Bułgaria), śliw (Bośnia i Hercegowina i Serbia), malin (Serbia), olejków kwiatowych – różanego i lawendowego (Bułgaria i Chorwacja).

W przeszłości Bałkany były ważnym regionem górniczym Europy. Współcześnie Grecja (6,3% wydobycia światowego), Serbia i Bośnia i Hercegowina są ważnymi obszarami wydobycia węgla brunatnego. Ropa naftowa i gaz ziemny wydobywane są w Chorwacji i w Serbii w Kotlinie Panońskiej. Albania jest ważnym producentem rud chromu (kopalnia w Bulqiza – 0,9% wydobycia światowego w 2008 roku). W Bułgarii wydobywane są m.in. rudy miedzi, a w Serbii rudy miedzi, rudy antymonu. Duże znaczenie

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
8
• 2023-05-31 11:24:57
młody wolaaaaaaaaaaa
• 2023-05-30 19:51:05
cguj
• 2023-05-30 19:16:31
fxhbn
• 2023-05-30 14:57:44
Nic
• 2023-05-30 14:48:17