Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Powstanie Austro-Węgier - przyczyny

Cesarstwo Austriackie, będące jeszcze w wieku XVIII jednym z najsilniejszych państw na arenie Europejskie, wykazywało w drugiej połowie XIX wieku symptomy ostrego kryzysu. Miało to związek głównie z wielonarodową strukturą państwa Habsburgów. W kraju ścierały się ambicje trzech ambitnych żywiołów – niemieckiego, bardziej powiązanego z krajami Rzeszy niż resztą kraju, węgierskiego, dążącego do niepodległości swojego państwa i słowiańskiego,  rozproszonego, ale ciągle silnego. Problem wielonarodowości stał się szczególnie palący w momencie, gdy w Europie zaczęła kształtować się nowoczesna świadomość narodowa, patriotyzm i tendencje nacjonalistyczne.

Dodatkowo Austria traciła swoje dawne znaczenie na rzecz ambitnego i wzrastającego w siłę państwa pruskiego. Ostatecznym dowodem na zmianę układu sił w Rzeszy, jak również upokorzeniem dumnej Austrii była jej klęska w wojnie z Prusami w roku 1866. Monarchia habsburska nie poniosła wtedy wielkich strat terytorialnych, ale na zawsze już utraciła zwierzchność nad państwami niemieckimi, które wkrótce zresztą dokonały unifikacji.

Aby wzmocnić stabilność państwa, cesarz Franciszek Józef I postanowił oprzeć się na ambitnych i mających od zawsze duże

Zobacz również

  • Wojna duńska (1864) - przyczyny i przebieg

    Zjednoczenie Niemiec pod wodzą Prus było procesem kilkuetapowym, w trakcie których, tak jak twierdził sam kanclerz Bismarck,  spoiwem nowego państwa miały być "krew i żelazo". Pierwszym konfliktem na drodze ku dominacji Prus w Związku Niemieckim była wojna z Danią w roku 1864.

    Więcej
  • Związek Północnoniemiecki i wojna francusko-pruska (1870-1871) - przyczyny przebieg, skutki

    W rezultacie przegranej przez Austrię wojny z Prusami w 1866 roku, cesarz austriacki zrzekał się swojej zwierzchności nad Związkiem Niemieckim. Wkrótce zresztą ów twór polityczny również przestał istnieć. Ambitny premier Prus, Otto von Bismarck, szykował się właśnie do najważniejszego etapu swojego wielkieg...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28