Ludność Azji - rasy, rozmieszczenie - strona 6

(Rosjan i członków innych nacji) posługuje się językiem rosyjskim – językiem słowiańskim z rodziny języków indoeuropejskich. Językiem indoeuropejskim jest też język ormiański (język mieszkańców Armenii i separatystycznej republiki Azerbejdżanu – Górskiego Karabachu).
W Azji Zachodniej dominują osoby posługujące się językiem arabskim z grupy języków semickich. Innym językiem semickim jest język hebrajski – urzędowy język Izraela.
Do grupy języków ałtajskich należą języki:
- tureckie, którymi posługuje się wiele narodów Azji Zachodniej, Środkowej i Północnej (Turcy, Azerowie, Turkmeni, Uzbecy, Kirgizi, Kazachowie i syberyjscy Jakuci),
- mongolskie używane głównie w Azji Centralnej i Północnej (mongolski, buriacki i inne)
oraz tungusko-mandżurskie (gł. w Azji Północnej i Wschodniej) – język ewenkijski, mandżurski i inne.
Mieszkańcy wschodniej części Płw. Indochińskiego posługują się językami z rodziny austroazjatyckiej (m.in. Wietnamczycy i kambodżańscy Khmerowie).
W środkowej części Płw. Indochińskiego i w południowych Chinach dominują języki tajskie (posługują się nimi m.in. Tajowie, Laotańczycy, birmańscy Szanowie i najliczniejsza mniejszość etniczna Chin – Zhuangowie/Czuangowie).
W Azji Południowo-Wschodniej

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Położenie geograficzne Azji - opis, cechy

  Przeważająca część Azji leży na półkuli wschodniej (poza północno-wschodnim krańcem, lezącym na półkuli zachodniej) i w przeważającej części na półkuli północnej – tylko południowa część Azji Południowo-Wschodniej (wyspy Archipelagu Malajskiego) położona jest na... Więcej »

 • Linia brzegowa Azji

  Linia brzegowa Azji jest rozczłonkowana. Jej długość (łącznie z wyspami) wynosi ok. 38 tys. km. Więcej »

 • Środowisko przyrodnicze Azji i warunki przyrodnicze

  Azja jest najwyższą (poza Antarktydą) częścią świata – średnia wysokość wynosi 990 m n.p.m.W tej części świata znajduje się najgłębsza depresja świata – brzeg Morza Martwego (w związku z dużym poborem wód rzeki Jordan zasilającej Morze Martwe tafla tego słonego jeziora obniża się i depresja się... Więcej »

 • Gospodarka Azji - geografia

  Największe gospodarki Azji to gospodarki: Chin (PKB w 2010 roku 5 bilionów 878,5 mld dolarów amerykańskich) – druga największa gospodarka świata, Japonii (PKB – 5 bilionów 459 miliardów USD), trzecia największa gospodarka świata, Indii (PKB – 1 bilion 722 miliardy USD)... Więcej »

 • Państwa Azji i ich stolice

  W 2013 roku w Azji istniało 49 niepodległych państw (leżących w całości w Azji lub których znaczne obszary są w Azji położone, łącznie z Republika Chińską na Tajwanie). Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 1 =
lolkamolkakwiat
2019-11-21 16:09:24
nie fajny
Ostatnio komentowane
Xd
Xd • 2021-09-17 11:10:47
wow mega
wowmega123 • 2021-09-16 21:59:22
ok
. • 2021-09-14 14:03:56
cool
kam • 2021-09-13 09:10:37
Ok
Ok • 2021-09-12 14:37:55