(w Egipcie, Tunezji i Maroku), wschodniej (Kenia, Tanzania, Etiopia), południowej (RPA, Namibia) oraz na wyspach Oceanu Indyjskiego ważnym źródłem dochodu państwa i obywateli jest turystyka. Turystów przyciągają plaże (np. w RPA, Egipcie, Kenii, Tunezji, czy na Seszelach), zabytki architektury (szczególnie pozostałości architektury starożytnego Egiptu), parki narodowe na sawannie (Kenia, Tanzania, RPA, Namibia) oraz kultura ludów afrykańskich (m.in. Etiopia i kraje Afryki Wschodniej). W Egipcie turystyka wytwarza nawet 10% PKB kraju, a na Seszelach prawie 17%.
Słabo rozwinięta Liberia zarabia jako tania bandera, oferując licencje statkom armatorów z różnych krajów świata. W roku 2000 przyniosło to rządowi kraju ponad 18 mln dolarów amerykańskich. W gospodarce Egiptu ważnym źródłem dochodów są dochody z usług tranzytowych za korzystanie z Kanału Sueskiego – ok. 1,8 mld USD rocznie. W Dżibuti głównym źródłem dochodów państwa są opłaty portowe i ze strefy wolnocłowej zlokalizowanej w porcie w Dżibuti, położonym strategicznie w Cieśninie Bab al-Mandab.
W wielu państwach afrykańskich ważnym źródłem dochodów dla mieszkańców są środki finansowe przesyłane im przez członków rodzin pracujących
Gospodarka Afryki - cechy - strona 10
Polecamy również:
-
Eksploracja, kolonizacja i dekolonizacja Afryki
Poznanie zachodnich, południowych i wschodnich wybrzeży Afryki przez Europejczyków zawdzięczamy żeglarzom portugalskim. Odkrycia te dokonane zostały w XV i na początku XVI wieku. Osiągnięcia żeglarzy portugalskich stanowią część Wielkich Odkryć Geograficznych. Więcej »
-
Położenie geograficzne Afryki - cechy
Przez Afrykę przebiega równik, jak również zwrotniki. Położona jest więc zarówno na półkuli północnej, jak i południowej. Pomiędzy zwrotnikami Słońce raz lub 2 razy w roku góruje w zenicie, co powoduje większą insolację niż na lądach leżących dalej na północ i południe. Więcej »
-
Linia brzegowa Afryki - długość, elementy
Linia brzegowa Afryki jest słabo rozczłonkowana. Jej długość wynosi około 30,5 tys. km. Więcej »
-
Środowisko przyrodnicze Afryki - cechy, charakterystyka
Średnia wysokość Afryki wynosi 657 m n.p.m. Najniższy punkt Afryki znajduje się w depresji nad Jez. Asal (153 m p.p.m.), w północno-wschodniej Afryce. Najwyższym punktem jest wierzchołek Kibo góry Kilimandżaro (5 895 m n.p.m.). Więcej »
-
Ludność Afryki
ludności Afryki w 2010 roku wynosiła 1 mld 22 mln osób w 2010 roku. Liczba mieszkańców Afryki wzrasta bardzo dynamicznie. W roku 2000 było ich ponad 200 mln mniej, a w 1950 roku ponad 4,5 razy mniej (tylko około 220 mln - 9% ówczesnej ludności Ziemi). Więcej »