Gospodarka Afryki - cechy

Największe gospodarki Afryki to gospodarki: Republiki Południowej Afryki (363,7 mld dolarów amerykańskich w 2010 roku), Egiptu (215,3 mld USD w 2010 roku) i Nigerii (196,4 mld USD w 2010 roku, wg danych Banku Światowego gospodarka Nigerii w ostatnich latach wyprzedziła Egipt pod względem wielkości PKB).
Ogólnie jednak Afryka jest najsłabiej rozwiniętą częścią świata. Łączny PKB państw Afryki wynosił w 2010 roku ponad 1,7 bln dolarów amerykańskich (niecałe 3% łącznego PKB państw świata). Największa gospodarka afrykańska – gospodarka Republiki Południowej Afryki – znajduje się dopiero na 30 miejscu pod względem wielkości PKB wśród gospodarek państw świata. Gospodarki państw Afryki należą do najszybciej rosnących na świecie w ostatnich latach.
W przypadku niektórych państw zagrożeniem dla rozwoju ekonomicznego może być zadłużenie zagraniczne – nominalnie nie tak wielkie jak np. w Polsce, czy USA, ale przekraczające wielkość rocznego PKB (w Zimbabwe, Republice Kongo, Demokratycznej Republice Kongo, na Seszelach, Komorach, w Burundi – 202% PKB, Gwinei-Bissau – 259% i na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej – 349% PKB).

Podzielona w XIX wieku pomiędzy mocarstwa europejskie Afryka tradycyjnie była dla nich źródłem surowców rolniczych (gł. roślinnych) i surowców mineralnych.
Do dziś górnictwo jest ważną gałęzią gospodarki wielu państw afrykańskich.
Znaczącymi producentami ropy naftowej i gazu ziemnego są kraje Afryki Północnej (Algieria, Libia i w mniejszym stopniu Egipt), kraje położone nad Zatoką Gwinejską (Nigeria – 11. miejsce na świecie pod względem wydobycia i 5. na świecie pod względem eksportu ropy naftowej, Angola, Gwinea Równikowa, Demokratyczna Republika Konga i Gabon), a w ostatnich latach również Sudan i Sudan Południowy (największym eksporterem gazu ziemnego jest Algieria – w 2010 roku zajmowała 8. miejsce na świecie pod względem wydobycia i 5. na świecie pod względem wielkości eksportu tego surowca).
Największym producentem węgla w Afryce jest Republika Południowej Afryki. Zajmuje 5. miejsce na świecie pod względem jego wydobycia i 6. miejsce na świecie pod względem wielkości jego eksportu.
Rudy uranu wydobywane są w Namibii, Nigrze i w RPA (ostatni z tych krajów jest jedynym krajem afrykańskim rozwijającym energetykę jądrową).
Prekambryjskie podłoże większej części Afryki powoduje, że jest to kontynent bogaty w surowce metaliczne.
Rudy żelaza wydobywane są w RPA (7. miejsce na świecie pod względem wielkości wydobycia 2010 roku), Mauretanii, Algierii, Liberii i Egipcie.
Rudy chromu wydobywane są w RPA (1. miejsce na świecie – 43% wydobycia światowego w 2008 roku) i Zimbabwe.
Rudy manganu wydobywa się w RPA (2. miejsca na świecie pod względem wydobycia – ok. 20% światowego wydobycia) i Gabonie (4. miejsce na świecie w 2008 roku).
RPA, Botswana i Madagaskar są znaczącymi producentami rud niklu, a największym producentem rud kobaltu (ok. 40% wydobycia światowego) na świecie jest Demokratyczna Republika Konga (metal ten towarzyszy rudom miedzi wydobywanym w Katandze).
Największymi producentami rud tantalu i niobu w Afryce i jednymi z największych na świecie są: Demokratyczna Republika Konga, Mozambik i Rwanda.
Znaczącymi producentami koncentratów rud miedzi są Zambia i Demokratyczna Republika Konga (jej prowincja Katanga/Shaba, która w przeszłości próbowała oderwać się od reszty kraju).
Maroko, RPA i Namibia są też producentami rud cynku i ołowiu.
Gwinea (5. miejsca na świecie pod względem wielkości wydobycia), Sierra Leone i Ghana są znaczącymi producentami boksytów (rud aluminium)  na świecie.
Niektóre kraje afrykańskie (zwłaszcza RPA) są też ważnymi

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Eksploracja, kolonizacja i dekolonizacja Afryki

  Poznanie zachodnich, południowych i wschodnich wybrzeży Afryki przez Europejczyków zawdzięczamy żeglarzom portugalskim. Odkrycia te dokonane zostały w XV i na początku XVI wieku. Osiągnięcia żeglarzy portugalskich stanowią część Wielkich Odkryć Geograficznych. Więcej »

 • Położenie geograficzne Afryki - cechy

  Przez Afrykę przebiega równik, jak również zwrotniki. Położona jest więc zarówno na półkuli północnej, jak i południowej. Pomiędzy zwrotnikami Słońce raz lub 2 razy w roku góruje w zenicie, co powoduje większą insolację niż na lądach leżących dalej na północ i południe. Więcej »

 • Linia brzegowa Afryki - długość, elementy

  Linia brzegowa Afryki jest słabo rozczłonkowana. Jej długość wynosi około 30,5 tys. km. Więcej »

 • Środowisko przyrodnicze Afryki - cechy, charakterystyka

  Średnia wysokość Afryki wynosi 657 m n.p.m. Najniższy punkt Afryki znajduje się w depresji nad Jez. Asal (153 m p.p.m.), w północno-wschodniej Afryce. Najwyższym punktem jest wierzchołek Kibo góry Kilimandżaro (5 895 m n.p.m.). Więcej »

 • Ludność Afryki

  ludności Afryki w 2010 roku wynosiła 1 mld 22 mln osób w 2010 roku. Liczba mieszkańców Afryki wzrasta bardzo dynamicznie. W roku 2000 było ich ponad 200 mln mniej, a w 1950 roku ponad 4,5 razy mniej (tylko około 220 mln - 9% ówczesnej ludności Ziemi). Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 1 =
tuta
2019-01-20 13:42:27
fajne
Ostatnio komentowane
222
• 2023-06-06 19:49:33
r
• 2023-06-06 17:41:12
git
• 2023-06-06 10:07:31
super
• 2023-06-05 19:23:14