Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Fronty atmosferyczne, układy baryczne - niże i wyże - strona 3

zmienia się na bardziej południowy i znajdujemy się w masie powietrze ciepłego. W tej ciepłej masie powietrza tworzą się mgły i niskie chmury warstwowe.

Front chłodny tworzy się, gdy chłodniejsza i gęstsza masa powietrza wypiera masę powietrza ciepłego do góry. Przed nadejściem frontu chłodnego znajdujemy się w ciepłej masie powietrza. Zwiastunem frontu chłodnego mogą być chmury altocumulus. Sam front ma charakter frontu burzowego. Wypychanie ciepłej masy powietrza ku górze jest ruchem gwałtownym, dlatego tworzą się chmury kłębiaste, w tym zwłaszcza cumulonimbus. Wiążą się z nim intensywne, krótkotrwałe (do kilku godzin) opady połączone z burzą. Koniec burzy oznacza również przejście frontu chłodnego nad danym miejscem. Poprawia się wówczas widoczność, spada temperatura na skutek napływu chłodniejszej masy powietrza i zmienia się kierunek wiatru. W chłodniejszym powietrzu nad rozgrzanym podłożem rozwija się konwekcja i tworzą się chmury cumulus. Na mapach synoptycznych front chłodny oznacza się niebieską linią z trójkątami.

Jako, że front chłodny przemieszcza się szybciej od ciepłego, czasami spotykają się one ze sobą i dochodzi do wypchnięcia cieplejszego i lżejszego powietrza do góry przez powietrze chłodne (do okluzji). Powietrze chłodne przed frontem ciepłym i powietrze chłodne za frontem chłodnym zazwyczaj mają różną temperaturę. Dlatego rozdziela je wtórny front zokludowany. Zachmurzenie na tym froncie jest mieszane, złożone z rodzajów chmur typowych dla obu rodzajów frontów. Na mapach synoptycznych front zokludowany oznacza się fioletową lub brązową linią z naprzemiennie umieszczanymi trójkątami i półkolami.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach
Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
ewew
wwwwww • 2020-09-19 15:12:59
Dzk , bardzo pomocne
bobas • 2020-09-16 17:40:29
kocham Polską literatórę
tgyfvg • 2020-09-15 11:00:30
nom fajne
123445676878 • 2020-09-14 18:20:58
dzięki
RTC • 2020-09-14 16:37:14