Rozpad beta plus

Rozpad beta plus polega na emisji z jądra atomowego pozytonu (antyelektronu), czyli cząsteczki β+ oraz neutrina elektronowego. Równanie tej reakcji można zapisać następująco:

\( ^{A} _{Z } X \rightarrow ^{A} _{Z} _{-1} Y+ ^{0} _{+1} e+\nu _{e} \)

gdzie: X – jądro macierzyste, Y – jądro nowo powstałe, A – liczba masowa, Z – liczba atomowa, e – pozyton, - υe neutrino elektronowe.

Jak wynika z przedstawionego równania przemiany β+ rozpad ten, podobnie jak i rozpad β- , nie zmienia liczby nukleonów danego jądra. Maleje jedynie o jeden liczba protonów, co oznacza, że rozpad ten polega na zamianie protonu w neutron, któremu towarzyszy emisja pozytonu i neutrina.
W wyniku przemiany β+ jądro pierwiastka zmienia swoje położenie w układzie okresowym o jedno miejsce do tyłu.

 
Rys. 1. Diagram przedstawiający rozpad β+. Liczba masowa (A) nie ulega zmianie, natomiast liczba atomowa maleje o 1.

 
Rys. 2. Schemat rozpadu beta plus.

Polecamy również:

  • Rozpad alfa

    Spontanicznym rozpadom α mogą ulegać tylko te izotopy, których liczba masowa jest większa od 200.  W wyniku tego rozpadu powstają dwa produkty: cząstka α, która jest dwukrotnie zjonizowanym atomem helu oraz nowe jądro atomowe. Równanie reakcji rozpadu alfa można zapisać w postaci: Więcej »

  • Rozpad beta minus

    Rozpad beta minus polega na emisji z jądra atomowego elektronu, czyli cząsteczki β- oraz antyneutrina elektronowego. Równanie tej reakcji można zapisać następująco: Więcej »

  • Wychwyt elektronu

    Wychwyt elektronu jest procesem, który zaliczany jest do reakcji rozpadów beta. Przemiana ta polega na absorpcji  przez jądro atomowe elektronu, który znajduje się na powłoce w pobliżu jądra, np. na powłoce K. Wynikiem tej reakcji jest emisja neutrin elektronowych. Więcej »

  • Rozpad gamma

    Rozpad gamma jest procesem promieniotwórczym, polegającym na emisji wysokoenergetycznych kwantów promieniowania elektromagnetycznego, czyli fotonów. Więcej »

  • Prawo rozpadu promieniotwórczego

    Wszystkie rozpady promieniotwórcze zachodzą w sposób spontaniczny i nie da się przewidzieć kiedy dana przemiana jądrowa nastąpi. Powoduje to, że przy opisie zjawisk promieniotwórczych należy posługiwać się metodami statystycznymi, które przy dostatecznie dużej ilości jąder... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
kupa
• 2024-11-06 19:37:57
na czym polegają te fundacje i stowarzyszenia? brakuje tu wyjaśnienia i jakiegoś przyk�...
• 2024-11-05 17:38:04
Głupota w tekście! Janusz i Agnieszka się nie związali, bo byli bardzo bliskim kuzynos...
• 2024-10-27 17:40:49
Super
• 2024-10-21 17:09:20
Bardzo trudne.
• 2024-10-21 13:31:17