Rozpad alfa

Spontanicznym rozpadom  \alpha mogą ulegać tylko te izotopy, których liczba masowa jest większa od 200.  W wyniku tego rozpadu powstają dwa produkty: cząstka  \alpha , która jest dwukrotnie zjonizowanym atomem helu oraz nowe jądro atomowe.
Równanie reakcji rozpadu alfa można zapisać w postaci:

 ^{A}  _{Z} X \rightarrow  ^{A-4}  _{Z-2} Y+ ^{4}  _{2}  \alpha
 
gdzie: X – jądro macierzyste, Y – jądro nowo powstałe, A – liczba masowa, Z – liczba atomowa.

Na przykład jądro izotopu uranu 238 ulega reakcji rozpadu  \alpha , przekształcając się w jądro toru,  co zapisujemy w sposób:

 ^{238}  _{92} U \rightarrow  ^{234}  _{90} Th+ ^{4}  _{2}  \alpha
 
W wyniku rozpadu alfa początkowe jądro traci 4 nukleony z czego 2 są protonami, zatem rozpad ten zmienia położenie pierwiastka w układzie okresowym o dwa miejsca w tył.


Rys. 1. Diagram przedstawiający rozpad α. Liczba masowa (A) zmniejsza się o 4, natomiast liczba atomowa maleje o 2.

Rys. 2. Schemat rozpadu alfa.

Promieniowanie  \alpha jest promieniowaniem bardzo mało energetycznym, więc i bardzo mało przenikliwym. Cząstki  \alpha jest wstanie zatrzymać zwykła kartka papieru, więc nie są one groźnie dla człowieka, pod warunkiem, że nie dostaną się do wnętrza jego organizmu.

Polecamy również:

  • Rozpad beta minus

    Rozpad beta minus polega na emisji z jądra atomowego elektronu, czyli cząsteczki β- oraz antyneutrina elektronowego. Równanie tej reakcji można zapisać następująco: Więcej »

  • Rozpad beta plus

    Rozpad beta plus polega na emisji z jądra atomowego pozytonu (antyelektronu), czyli cząsteczki β+ oraz neutrina elektronowego. Więcej »

  • Wychwyt elektronu

    Wychwyt elektronu jest procesem, który zaliczany jest do reakcji rozpadów beta. Przemiana ta polega na absorpcji  przez jądro atomowe elektronu, który znajduje się na powłoce w pobliżu jądra, np. na powłoce K. Wynikiem tej reakcji jest emisja neutrin elektronowych. Więcej »

  • Rozpad gamma

    Rozpad gamma jest procesem promieniotwórczym, polegającym na emisji wysokoenergetycznych kwantów promieniowania elektromagnetycznego, czyli fotonów. Więcej »

  • Prawo rozpadu promieniotwórczego

    Wszystkie rozpady promieniotwórcze zachodzą w sposób spontaniczny i nie da się przewidzieć kiedy dana przemiana jądrowa nastąpi. Powoduje to, że przy opisie zjawisk promieniotwórczych należy posługiwać się metodami statystycznymi, które przy dostatecznie dużej ilości jąder... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33