Znaczenie szkarłupni

1. stanowią ważny element biocenoz morskich i oceanicznych;

2. filtratory i mułożercy odgrywają dużą rolę w oczyszczaniu zbiorników wodnych z nadmiaru substancji organicznych;

3. niektóre szkarłupnie są wykorzystywane w kulinariach w wielu regionach na świecie; w Chinach przyrządza się trepang, czyli potrawę z suszonych i wędzonych strzykw, która jest ceniony przysmakiem (dawniej zarezerwowanym tylko dla cesarza); również jeżowce są wykorzystywane w celach konsumpcyjnych np. na Karaibach;

4. niektóre szkarłupnie (jeżowce, rozgwiazdy), które w swoich kolcach zawierają jad są niebezpieczne dla człowieka;

5. szkarłupnie będące saprofagami odżywiają się szczątkami organicznymi, przez co uczestniczą w obiegu materii w przyrodzie;

6. drapieżne szkarłupnie polujące na parzydełkowce, wieloszczety, mięczaki, ryby i inne szkarłupnie niekiedy czynią szkody w gospodarce i przyrodzie:

• rozgwiazdy niszczą ławice hodowlanych ostryg i perłopławów, przynoszą tym samych duże straty;

• niektóre jeżowce i rozgwiazdy (np. korona cierniowa), które odżywiają się polipami koralowców niszczą rafy koralowe (zagrożona jest Wielka Rafa Koralowa), to powoduje śmierć wielu gatunków żyjących tam zwierząt a w konsekwencji zachwianie równowagi ekologicznej wód przybrzeżnych;

Korona cierniowa

Korona cierniowa/Matt Wright(12.10.2005)/commons.wikimedia.org

Przegląd systematyczny szkarłupni:

Liliowce stanowią najbardziej pierwotną grupę szkarłupni prowadzącą zazwyczaj osiadły tryb życia. Ich kielichowate ciało otoczone jest ramionami. Otwór gębowy położony jest centralnie na górnej powierzchni, a otwór odbytowy znajduje się z boku ciała (czasem też na górnej powierzchni). Ich pokarm stanowi plankton roślinny i zwierzęcy.

Rozgwiazdy mają kształt gwiazdy, często zaopatrzonej w masywne ramiona (rozgwiazdy, które nie mają wyodrębnionych ramion mają kształt pięcioboku). Otwór gębowy znajduje się na spodniej stronie ciała a odbytowy na wierzchniej. Poruszają się za pomocą nóżek ambulakralnych. Niektóre posiadają kolce. Są drapieżnikami, mogą wynicowywać żołądek na zewnątrz ciała.

Wężowidła mają ciało zbudowane z tarczy centralnej i pięciu długich ramiom, które mogą odrzucać. Dzięki wijącym ruchom ramion wężowidła sprawnie poruszają się w wodzie. Otwór gębowy znajduje się na spodzie tarczy (brak otworu odbytowego). Nóżki ambulakralne służą jako narząd wymiany gazowej. Są drapieżnikami lub mułożercami.

Jeżowce mają kuliste ciało pokryte wapiennym pancerzem z ruchomymi kolcami i nóżkami ambulakralnymi. Posiadają aparat żujący (latarnia Arystotelesa) zaopatrzony w wapienne ruchome zęby, które służą do pobierania i rozdrabniania pokarmu. Ich pokarm stanowią glony i drobne zwierzęta.

Strzykwy mają wydłużone ciało (wyglądem przypominają ogórka). Otwór gębowy otoczony wieńcem czułków znajduje się na jednym końcu ciała, a otwór odbytowy po przeciwnej stronie. Mają zredukowany pancerz wapienny. Symetria pięciopromienna ulegała u nich zatarciu. Są mułożercami i filtratorami. 

Polecamy również:

 • Stawonogi

  Stawonogi to najliczniejsza (stanowią ¾ wszystkich gatunków) i najbardziej zróżnicowana grupa organizmów na Ziemi, zajmująca wszystkie środowiska na Ziemi. Więcej »

 • Mięczaki

  Mięczaki są to pierwouste, dwubocznie symetryczne zwierzęta o miękkim niesegmentowanym ciele. Zamieszkują głównie środowisko wodne (morza i wody słodkie), ale możemy je spotkać także na lądzie (ślimaki płucodyszne). We wnętrze ciała znajduje się pierwotna jama ciała (blastocel), w której krąży... Więcej »

 • Pierścienice

  Pierścienice to grupa zwierząt obejmująca ok. 9 tysięcy gatunków żyjących w morzach, wodach słodkich, glebie i ściółce. Większość prowadzi wolno żyjący tryb życia, nieliczne są pasożytami (pijawki). Zaliczamy do nich drapieżników, filtratorów, mułożerców i glebożerców. Więcej »

 • Nicienie

  Nicienie są to zwierzęta, które opanowały wszystkie typy środowisk występujących na kuli ziemskiej. Są wolno żyjące lub prowadzą pasożytniczy tryb życia. Występują głównie w wodach, glebie oraz w ciele innych organizmów (roślinnych i zwierzęcych). Spotkać je możemy... Więcej »

 • Płazińce

  Płazińce inaczej zwane robakami płaskimi są zwierzętami o grzbietobrzusznie spłaszczonym ciele, w którym wyróżnić może przód (bez wyraźnie wyodrębnionego odcinka głowowego) i tył ciała oraz stronę grzbietową i brzuszną. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Gosha, a nie beatrycze odebrała ho z lotniska
• 2023-03-30 20:41:26
mało pomocne
• 2023-03-30 17:27:11
super
• 2023-03-30 14:44:16
Jk
• 2023-03-30 13:45:02