Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Przystosowanie ryb do życia w wodzie - strona 2

posiadają płetwy (fałdy skórne rozpięte na kostnych lub chrzęstnych promieniach), dzięki którym mogą przemieszczać się w wodzie. Najważniejsza rolę w lokomocji odgrywa płetwa ogonowa, która jest główną siłą napędową ryby. Płetwy umożliwiają sterowaniem ciałem, utrzymanie właściwej pozycji (grzbietem do góry), zmiany kierunku ruchu czy zatrzymanie się w miejscu. Wyróżniamy płetwy parzyste (piersiowe i brzuszne) i nieparzyste (grzbietowa, ogonowa i odbytowa).

Płetwa ogonowa
Płetwa ogonowa Rhodeus amarus z widocznymi promieniami chrzęstnymi/Piet Spaans/
(02.04.2007)/commons.wikimedia.org

5. Obecność lini bocznej

Ryby posiadają linię boczną, który jest specyficznym mechanoreceptorem umożliwiającym rybie dobrą orientację w wodzie. Ma ona postać kanałów (biegnących po bokach obu stron ciała) połączonych ze środowiskiem zewnętrznym za pomocą licznych otworów przebijających ciało ryby. Dzięki lini bocznej ryba odbiera ze środowiska zewnętrznego sygnały informujące ją o zmianach ciśnienie, kierunku i sile prądów morskich oraz obiektach znajdujących się na trasie jej pływu.

6. Obecność pęcherza pławnego

Ryby kostnoszkiletowe posiadają pęcherz pławny, będący ich narządem hydrostatycznym. Ma on postać cienkościennego worka wypełnionego mieszaniną gazów. Główną rolę pęcherza jest regulacja głębokości zanurzenia ryby. Ponadto u niektórych ryb pęcherz może pełnić funkcję narządu oddechowego lub słuchowego

7. Mechanizmy regulujące ciśnienie osmotyczne

Ryby żyjące zarówno w wodach słodkich jak i słonych muszą sobie radzić z parciem osmotycznym. Ryby morskie zmniejszają straty wody (przez produkcję zagęszczonego moczu i picie wody morskiej) a słodkowodne zabezpieczają się przed nadmiernym pęcznieniem (przez produkcje dużej ilości rozcieńczonego moczu). Pierwsze usuwają nadmiar soli przez skrzela a drugie wychwytują brakujące jony z otoczenia przez specjalne komórki solne.

Zobacz również

 • Budowa i szkielet ryby

  Ryby mają ciało o różnorodnych kształtach, które zależą głównie od tryby życia i zajmowanego środowiska. Najczęściej jest to kształt opływowy, wrzecionowaty, który jest charakterystyczny dla ryb żyjących w wodach szybko płynących (np. tuńczyków, śledzi czy makreli). Spotykamy także ryby o ciele...

  Więcej
 • Układ krwionośny i oddychanie ryb

  Krążenie ryb Ryby posiadają zamknięty układ krwionośny z jednym obiegiem. Krew ryb kostnych pompowana jest przez trójdzielne serce typu żylnego, które jest unerwione włóknami autonomicznego układu  nerwowego.

  Więcej
 • Układ pokarmowy, wydalniczy i nerwowy ryb

  Układ pokarmowy Ryby są na ogół drapieżne lub planktonożerne, rzadziej roślinożerne. Układ pokarmowy ma budowę typową dla kręgowców. Rozpoczyna się otworem gębowym prowadzącym do jamy gębowej, w której znajdują się różnie wykształcone zęby rozmieszczone na kościach szczęk i...

  Więcej
 • Rozmnażanie ryb

  Większość ryb jest rozdzielnopłciowa. U niektórych gatunków spotykamy się z dymorfizmem płciowym. Na ogół ryby są jajorodne. Samica składa dużą ilość jaj otoczonych galaretowatą osłonką tzw. ikrę. Następnie samic polewa ikrę mleczkiem, czyli spermą. Z zapłodnionych jaj wylęgają się larwy ...

  Więcej
 • Przegląd ryb

  1. Tarczowate (wymarłe) 2. Fałdopłetwe (wymarłe) 3. Ryby chrzęstne a. zrostogłowe (chimery) b. spodouste (rekiny, płaszczki)

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (3)
Wynik działania 1 + 2 =
nikt
2020-03-21 20:53:44
aha
Ariana koniarka
2020-03-19 15:38:40
MUsza ale tak to spoko dzięki za pomon ( i sorka za błądy z Angli jestem ) dokładniej to z Londynu
janek pogromca rybek
2017-09-14 15:38:01
bardzo dziękuje za pomoc
Ostatnio komentowane
xD
xD • 2020-06-06 21:18:50
Fajnie
It's me • 2020-06-06 13:23:33
6
6 • 2020-06-06 07:22:09
Może być
Legnicki • 2020-06-05 06:50:34
Łatwe?
Limo • 2020-06-04 09:34:59