Geny sprzężone ze sobą – przykłady, krzyżówki

Geny sprzężone ze sobą to takie, które leżą na jednym chromosomie i dziedziczą się wspólnie. Oznacza to, że w czasie mejozy oba geny trafią do tej samej gamety.

Tak więc jeśli skrzyżujemy ze sobą dwa rodzaje kukurydzy: o nasionach pełnych i czerwonych (podwójna homozygota dominująca AABB) z odmianą o nasionach białych i spłaszczonych (podwójna homozygota recesywna aabb), w których geny barwy i kształtu są ze sobą sprzężone, wówczas otrzymamy następujące wyniki:

P:        AABB  x  aabb

G:       AB, ab

F1:       ABab

G:       AB, ab, AB, ab

F2:      

Gamety

AB

ab

AB

AABB

AaBb

ab

AaBb

aabb

Genotypowo: 1:2:1

Fenotypowo: 3:1

W pokoleniu F2 na każde cztery nasiona 3 były czerwone i pełne, a 1 białe i spłaszczone

* gdzie:

A – nasiona czerwone            a – nasiona białe

B – nasiona pełne                   b – nasiona spłaszczone

W krzyżówkach osobników posiadających cechy, które są sprzężone ze sobą, w pokoleniu drugim obok potomstwa odtwarzającego fenotyp rodzicielski pojawiają się mieszańce.

Tak więc dla przykładu: po skrzyżowaniu muszki owocowej typu dzikiego (normalne skrzydła i brązowa barwa ciała) z muszką o zredukowanych skrzydłach i czarnej barwie ciała powstają 4 cztery klasy fenotypów: muszki dzikie, muszki o normalnych skrzydłach i czarnej barwie ciała, muszki o zredukowanych skrzydłach i brązowym ciele, muszki o zredukowanych skrzydłach i czarnym ciele. Przy czym fenotypy rodzicielskie są reprezentowane przez znacznie większą liczbę osobników niż fenotypy mieszańców. Wytłumaczeniem pojawienia się u niewielkiej liczby potomków, kombinacji alleli występujących u rodziców jest zjawisko crossing-over,w czasie którego następuje wymiana odcinków chromatyd chromosomów homologicznych. 

Polecamy również:

 • Muszka owocowa – Drosophila melanogaster

  Muszka owocowa (Drosophila melanogaster) to niewielki owad  należący do rzędu muchówek, który ze względu na wiele cech swojej budowy oraz tryb życia jest doskonałym obiektem do badań genetycznych. Dlatego też została wykorzystana przez Thomasa Morgana w eksperymentach, dzięki... Więcej »

 • Geny sprzężone z płcią – przykłady, krzyżówki

  Morgan wykorzystał do swojego doświadczenia  muszki różniące się barwa oczu. Skrzyżował ze sobą samice o oczach dzikich (czerwonych) z samcem o oczach białych. Owady te należały do linii czystych. Pokolenie pierwsze było jednolite – wszystkie muszki miały czerwoną barwę oczu. W pokoleniu... Więcej »

 • Determinacja płci

  Proces determinacji płci może mieć charakter: • genotypowy – gdy płeć osobnika zostaje określona w czasie zapłodnienia i jest wynikiem odziedziczenia przez zygotę określonej kombinacji genów (genetyczna determinacja płci).• środowiskowy – gdy płeć osobnika zostaje... Więcej »

 • Dziedziczenie pozajądrowe – informacje, przykłady

  Dziedziczenie pozjądrowe nazywane też czasem dziedziczeniem cytoplazmatycznym dotyczy tych cech, których geny zlokalizowane są poza jądrem komórkowym. Materiał genetyczny, który znajduje się poza chromosomami to DNA organelli komórek... Więcej »

 • Obliczanie odległości między genami

  Zgodnie z teorią Morgana geny zajmują ściśle zdefiniowane miejsce na chromosomie tzw. loci. Geny znajdujące się na jednym chromosomie określane są genami sprzężonymi lub inaczej współdziedziczonymi, ponieważ podczas podziałów komórkowych do komórek... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43