Przebieg procesu crossing-over

Crossing-over jest procesem polegającym na wymianie materiału genetycznego między chromosomami homologicznymi. Jest to proces prowadzący do rekombinacji genetycznej. Dzięki niemu wśród potomstwa nie pojawiają się jednakowe osobniki.

Etapy procesu

Do zjawiska crossing-over dochodzi w profazie I mejozy. Pomiędzy chromatydami pojawiają się połączenia zwane chiazmami, które następnie ulegają rozerwaniu w taki sposób, że dochodzi do wzajemnej wymiany odcinków. Częstość procesu crossing-over jest zależna od odległości pomiędzy genami w chromosomie. Im bliżej siebie geny są położone tym silniej są sprzężone i mniejsza jest szansa na rodzielenie ich pomiędzy dwa różne chromosomy homologiczne. Jeżeli już wystąpi zjawisko crossing-over w konkretnym miejscu chromosomu, to jednocześnie szansa na zajscie kolejnego procesu w pobliżu tego miejsca jest zmniejszona. Jednostką używaną do określenia prawdopodobieństwa z jakim zajdzie porces crossing-over pomiędzi dwoma genami jest centymorgan, cM określany także jako jednostka mapowa.
Zanim dojdzie do połączenia nukleotydów jednej nici DNA z drugą, chromosomy homologiczne ustawiają się równolegle do siebie i dochodzi do przecięcia nici w kilku miejscach. Dzieje się tak aby fragmenty homologiczne jednej nici mogły połączyć się z fragmentem drugiej nici krzyżowo.

 Crossing-over
 Crossing-over pomiędzy chromosomami homologicznymiPolecamy również:

  • Mitoza

    Mitoza jest to podział komórki macierzystej, któremu towarzyszy precyzyjne rozdzielenie chromosomów do dwóch komórek potomnych. W wyniku mitozy z jednej komórki diploidalnej powstają dwie komórki diploidalne, a z jednej komórki haploidalnej powstają... Więcej »

  • Porównanie mitozy i mejozy

    Mitoza Mejoza Zachodzi w komórkach somatycznych. Zachodzi w komórkach macierzystych zarodników (grzybów, roślina) i komórkach macierzystych gamet (zwierząt). Występuje jeden podział. Składa się... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 2 =
Milf hunter
2023-01-02 13:36:54
Może coś o znaczeniu biologicznym tego procesu? Dobrze by było żeby coś takiego tez się pojawiło w przyszłości
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43