Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Przebieg procesu crossing-over

Ostatnio komentowane
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
no właśnie
co cie to 2 • 2020-01-20 15:57:36
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Crossing-over jest procesem polegającym na wymianie materiału genetycznego między chromosomami homologicznymi. Jest to proces prowadzący do rekombinacji genetycznej. Dzięki niemu wśród potomstwa nie pojawiają się jednakowe osobniki.

Etapy procesu

Do zjawiska crossing-over dochodzi w profazie I mejozy. Pomiędzy chromatydami pojawiają się połączenia zwane chiazmami, które następnie ulegają rozerwaniu w taki sposób, że dochodzi do wzajemnej wymiany odcinków. Częstość procesu crossing-over jest zależna od odległości pomiędzy genami w chromosomie. Im bliżej siebie geny są położone tym silniej są sprzężone i mniejsza jest szansa na rodzielenie ich pomiędzy dwa różne chromosomy homologiczne. Jeżeli już wystąpi zjawisko crossing-over w konkretnym miejscu chromosomu, to jednocześnie szansa na zajscie kolejnego procesu w pobliżu tego miejsca jest zmniejszona. Jednostką używaną do określenia prawdopodobieństwa z jakim zajdzie porces crossing-over pomiędzi dwoma genami jest centymorgan, cM określany także jako jednostka mapowa.
Zanim dojdzie do połączenia nukleotydów jednej nici DNA z drugą, chromosomy homologiczne ustawiają się równolegle do siebie i dochodzi do przecięcia nici w kilku miejscach. Dzieje się tak aby fragmenty homologiczne jednej nici mogły połączyć się z fragmentem drugiej nici krzyżowo.

 Crossing-over
 Crossing-over pomiędzy chromosomami homologicznymiPolecamy również:

  • Mitoza

    Mitoza jest to podział komórki macierzystej, któremu towarzyszy precyzyjne rozdzielenie chromosomów do dwóch komórek potomnych. W wyniku mitozy z jednej komórki diploidalnej powstają dwie komórki diploidalne, a z jednej komórki haploidalnej powstają... Więcej »

  • Porównanie mitozy i mejozy

    Mitoza Mejoza Zachodzi w komórkach somatycznych. Zachodzi w komórkach macierzystych zarodników (grzybów, roślina) i komórkach macierzystych gamet (zwierząt). Występuje jeden podział. Składa się... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =