Zasada poszanowania praw mniejszości

Zasada ta stanowi, iż państwo powinno szanować prawa mniejszości, np. etnicznych czy narodowych. Przedstawiciele tych grup, wspólnot powinni cieszyć się prawami i wolnościami obywatelskimi na podobnych zasadach co obywatele państwa.

Jednocześnie zasada ta sugeruje zakaz dyskryminacji praw mniejszości. Jest to swoiste ograniczenie władzy większości społeczeństwa. Wśród praw mniejszości mogą się znaleźć, m.in. prawo do wyznawania własnej religii, prawa udziału w życiu publicznym i politycznym państwa, prawo do wolności słowa.

Polecamy również:

  • Zasada reprezentacji politycznej

    Zasada reprezentacji politycznej, inaczej zwana także zasadą przedstawicielstwa, wynika bezpośrednio z zasady suwerenności, ponieważ obecnie rolę suwerena przeważnie przyznaje się narodowi, czyli bardzo dużej grupie osób. W związku z tym nie jest możliwe jednoczesne i bezpośrednie sprawowanie władzy przez... Więcej »

  • Zasada suwerenności narodu - na czym polega? - WOS

    Zasada suwerenności narodu jest podstawową zasadą demokracji, zapisaną w każdej konstytucji państwa demokratycznego. Więcej »

  • Inicjatywa ludowa - definicja - WOS

    Ludowa inicjatywa ustawodawcza oznacza jedną z form demokracji bezpośredniej, która uprawnia określoną liczę obywateli, posiadających czynne prawo wyborcze do przedłożenia własnego projektu zmian w prawie. Więcej »

  • Zasada podziału władzy i równowagi władz - WOS

    Zasada podziału władz (na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą) jest przeciwstawieniem modelu jednolitej władzy państwowej. Jej szczególne rozpropagowanie zawdzięczamy myśli politycznej Johna Locke’a oraz Monteskiusza (który zawarł swoje główne idee polityczne w dziele O... Więcej »

  • Zasada konstytucjonalizmu - Konstytucja państwa

    W państwie o ustroju demokratycznym zasada konstytucjonalizmu jest jedną z głównych zasad, na których opiera się to państwo. Oznacza to, że Konstytucja jest ustawą zasadniczą, podstawowym aktem prawnym, który reguluje życie polityczne, gospodarcze i społeczne w państwie. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 2 =
Jacek
2017-07-31 06:50:03
Które prawa? Których mniejszości? Kto o tym decyduje?
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26