Zasada konstytucjonalizmu - Konstytucja państwa

W państwie o ustroju demokratycznym zasada konstytucjonalizmu jest jedną z głównych zasad, na których opiera się to państwo. Oznacza to, że Konstytucja jest ustawą zasadniczą, podstawowym aktem prawnym, który reguluje życie polityczne, gospodarcze i społeczne w państwie. Jako najwyższe źródło prawa przedstawia relacje władzy, obywateli, osób przebywających na terytorium państwa, w którym obowiązuje, określa prawa, obowiązki i wolności obywateli.

Konstytucja jest nadrzędną ustawą organizującą funkcjonowanie państwa, wszystkie akty niższe rangą są jej podporządkowane, ponadto stanowią uszczegółowienie i uzupełnienie konstytucji, przy tym jednocześnie powinny być z nią spójne. W celu określenia zgodności poszczególnych aktów prawnych, decyzji rządowych z konstytucją został powołany specjalny organ badający tę zgodność, jest to Trybunał Konstytucyjny.

Polecamy również:

  • Zasada reprezentacji politycznej

    Zasada reprezentacji politycznej, inaczej zwana także zasadą przedstawicielstwa, wynika bezpośrednio z zasady suwerenności, ponieważ obecnie rolę suwerena przeważnie przyznaje się narodowi, czyli bardzo dużej grupie osób. W związku z tym nie jest możliwe jednoczesne i bezpośrednie sprawowanie władzy przez... Więcej »

  • Zasada suwerenności narodu - na czym polega? - WOS

    Zasada suwerenności narodu jest podstawową zasadą demokracji, zapisaną w każdej konstytucji państwa demokratycznego. Więcej »

  • Inicjatywa ludowa - definicja - WOS

    Ludowa inicjatywa ustawodawcza oznacza jedną z form demokracji bezpośredniej, która uprawnia określoną liczę obywateli, posiadających czynne prawo wyborcze do przedłożenia własnego projektu zmian w prawie. Więcej »

  • Zasada podziału władzy i równowagi władz - WOS

    Zasada podziału władz (na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą) jest przeciwstawieniem modelu jednolitej władzy państwowej. Jej szczególne rozpropagowanie zawdzięczamy myśli politycznej Johna Locke’a oraz Monteskiusza (który zawarł swoje główne idee polityczne w dziele O... Więcej »

  • Zasada poszanowania praw mniejszości

    Zasada ta stanowi, iż państwo powinno szanować prawa mniejszości, np. etnicznych czy narodowych. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 2 =
garguś
2019-01-30 18:40:11
2/10 max
Ostatnio komentowane
Yyytf
• 2024-10-04 09:18:36
Masz
• 2024-09-27 07:49:55
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34