Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Partie polityczne w Polsce i ich liderzy - WOS - strona 2

do jej reprezentowania. Warto zaznaczyć, że system ewidencyjny partii świadczy o pełnej swobodzie zakładania partii politycznej, w przeciwieństwie do pozostałych systemów (ważnych szczególnie z perspektywy historycznej) – koncesyjnego, administracyjnego, rejestracyjnego.

Od 1989 r. układ sił na polskiej scenie politycznej zmieniał się dość dynamicznie – w wyborach z 1991 r., czyli pierwszych wolnych wyborach parlamentarnych, uczestniczyło prawie 30 komitetów wyborczych. Świadczyło to o znacznym rozbiciu politycznym, lecz z drugiej strony było także naturalną reakcją na długie lata rządów monopartyjnych (jeśli za takie uznamy rządy PZPR z SD i ZSL jako swego rodzaju przybudówkami).

W kolejnych latach – w kolejnych wyborach parlamentarnych – można obserwować w Polsce stopniowe zmniejszanie się liczby najbardziej aktywnych ugrupowań politycznych, a także przemiany w partiach jako takich, często aktywność jednostek – liderów, bardziej niż całości partii. Należy podkreślić, że obecne (grudzień 2013 r.) rozdrobnienie partii reprezentowanych w parlamencie wynika z podziałów, jakie nastąpiły wewnątrz różnych partii już po wyborach. Kolejne wybory prawdopodobnie zweryfikują liczebność reprezentowanych w Sejmie i Senacie ugrupowań.

W roku 2013 r. najważniejszymi partiami – aktywnymi aktorami polskiej sceny politycznych były: Platforma Obywatelska (partia rządząca, na czele z Donaldem Tuskiem), Prawo i Sprawiedliwość (na czele z Jarosławem Kaczyńskim), Twój Ruch (powstały z Ruchu Palikota, na czele Janusz Palikot), Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także mniejsze partie – Solidarna Polska i Polska Razem.

Zobacz również

  • Partie polityczne II RP i ich programy

    Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. dynamicznie rozkwitło życie polityczne w kraju – przez lata tłamszone przez władze państw zaborczych. Nic więc dziwnego, że w dwudziestoleciu międzywojennym funkcjonowało bardzo wiele ugrupowań, które można podzielić pod względem ogólnego kierunku głoszonych po...

    Więcej
  • Partie polityczne III RP

    -

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11